«
 1. Anasayfa
 2. Öneri
 3. E-Ticarette Yapmamanız Gereken Hatalar

E-Ticarette Yapmamanız Gereken Hatalar

E-ticarete Başlarken Dikkat Edilmesi Gereken En Önemli 5 Husus

E-ticaret ile uğraşan kişi veya firmaların yapmaması gereken bazı hatalar bulunmaktadır.

Yapmamanız gereken hataların bazıları:

 • Yetersiz Sevkiyat Seçenekleri

E-ticaret şirketiniz ile müşterilerinize aldıkları ürünleri ulaştırma konusunda yalnızca bir şirket ile anlaşmanız bulunuyor ise bu yeterli olmayabilir. Ulaşım konusunda müşterilerinize birden fazla seçenek sunabiliyor olabilmeniz oldukça önemlidir. Ayrıca kar edebiliyor olduğunuz belli tutarlar sonrası için mutlaka kargo bedava seçeneği sunabilmeniz gerekmektedir. Bu çeşitlilikler sayesinde daha fazla müşteriye hitap edebilmeniz mümkün olacaktır.

 • Düşük Kalite Paketleme Yapmak

E-ticaret firmalarının en yapmaması gereken hatalardan bir tanesi de paketlemeyi düşük kalite de yapmaktır. Paketlemeyi kaliteli yapmamak aslında büyük ölçüde müşteri kaybı demektir. Çünkü müşteriler aldıkları ürünlerin paketlenmesine de en az aldıkları ürün kadar önem vermektedir. Alınan ürünlerin ulaşacağı yere sağlam olarak ulaşması oldukça önemlidir. Pek çok e-ticaret firması ulaşım maliyetlerini en aza indirebilmek için sağlam olmayan kalitesiz paketleme ürünleri kullanmaktadır. Bu durum da genellikle sevkiyat sırasında ürünlerin hasar görmesine neden olmaktadır. Paketleme kısmına bütçenizin büyük bir kısmını ayıramasanız bile ürününün gideceği yere sağlam ulaşacağı kadar kaliteli olmasına özen göstermeniz gerekmektedir.

 • Müşterileri Dinlememek

Pek çok e-ticaret firması, başka yerlerden ve başka mağazadan tedarik etmiş olduğu ürünleri sattığından ürün kaliteleri üzerinde pek fazla kontrol sağlayamamaktadır. Özellikle de ürünlerinin memnuniyeti konusunda müşterilerden geri bildirim alınması oldukça önemlidir. Şayet müşterilerinizin belli ürünleriniz hakkında şikâyetleri varsa, muhtemelen o ürünlerin hepsinde aynı problemler ortaya çıkacaktır. O ürünlerle ilgili sorunları düzelterek hem müşterilerinizi memnun etmiş olursunuz hem firmanıza olan güveni artırmış hem de kar elde etmiş olursunuz.  Yani e-ticaret firmalarının müşterilerini dinlememeleri ne yazık ki yaptıkları büyük hatalardan bir tanesidir.

 • Manuel Yürütülen Kargo Süreçleri
Okumalısın ;
Akakçe Komisyon Oranları Nelerdir?

Otomatik olmayan elle yapılan sevkiyat süreci ucuz bir yöntemmiş gibi gözükse de satışlar arttıkça, müşteri bilgilerini paketlere elle yazmak hem zor olacak hem de yapacak olduğunuz küçük bir hata sonucu ürün gideceği yere ulaşamayacağından sizi zor bir duruma düşürebilecektir. Ayrıca her defasında müşteri bilgilerini güncellemek ve bilgileri yeniden girmek sizi oldukça yoracaktır. Bu da hem zamandan hem de paranızdan kaybetmenize yol açacaktır. Bu gibi nedenlerden dolayı Manuel Yürütülen Kargo Süreçleri yerine tüm eklemeleri ve düzenlemeleri yapacak, idareyi sağlayabilecek bir kargo programı kullanmanız daha doğru bir tercih olacaktır.

 • Ucuz Server Kullanmayı Tercih Etmek

Düşük kapasiteye sahip Sunucular ucuz olduklarından tercih edilmektedir ancak bunlar site trafiğinizi yönetebilme gibi işinizi görebilecek modern özelliklere sahip değildir. Eğer sunucu konusunda ucuz sunucu kullanmayı tercih ettiyseniz bu büyük bir hata yaptığınız anlamını taşımaktadır. Çünkü firmanızın performansı sunucu performansıyla doğrudan ilişkili olmaktadır. Bu sebeple cevap vermede ve hızda yavaşlamak demek var olan müşterilerinizi de kaybedebilmeniz demektir. Eğer bir e-ticaret firmasına sahipseniz ucuz sunucu kullanmayı tercih etmek yerine işinizi görebilecek modern özelliklere sahip sunucu kullanmayı tercih etmelisiniz.

 • Tamamen Şablona Güveniyor Olmak
Okumalısın ;
10 Bin Saat Kuralı ile İlgili Bilinmesi Gerekenler

E-ticaret ile uğraşan pek çok kişinin yaptığı bir hata ise, tüm ihtiyaçları için yalnızca bir şablon kullanıyor olmalarıdır. Genellikle her soruna tek bir çözüm sunmakta olan yazılımlarda büyük bir sorun oluşturmaktadır. Bu sebeple şablon ve temanızı seçmeden önce bazı soruların cevabından emin olmanız gerekmektedir.

 • Telefonda kullanımı kolay gerçekleşebiliyor mu?
 • Ürün sayfalarını ihtiyaç durumunda düzenleyebilmek mümkün mü?
 • SEO dostu mu?

Buna benzer pek çok soruyu kendinize sorarak şablon ve temanızı seçebilmeniz mümkündür.

 • Ödemede Tek Seçenek Sunuyor Olmak

E- ticaret firmalarının sunmuş oldukları tek standart ödeme seçeneği, müşterilerin ödeme konusundaki düşüncelerini oldukça etkilemektedir. Mesela firmanız yalnızca kredi kartı ödemelerini kabul etmekteyse, büyük oranda müşteri kaybı yaşayabilmeniz mümkündür. Çünkü kredi kartı kullanmayan birçok müşteri yer almaktadır. Bu nedenle e-ticaret firmanızın ödeme seçenekleri arasına farklı elektronik ödeme seçenekleri eklemek hem firmanızın hem müşterilerinizin yararına olacaktır.

Bir Cevap Yaz

Senin Ticaretin Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *