«
  1. Anasayfa
  2. E-Ticaret
  3. eBay Komisyon Oranları Nedir?

eBay Komisyon Oranları Nedir?

eBay Komisyon Oranları Nedir

eBay Komisyon Oranları Nedir?

eBay, dünyada ilk kurulmuş olan e-ticaret siteleri arasında bulunmaktadır. Türkiye’den yurt dışına satış yapmak isteyen kişiler veya e-ticaret firmalarının tercih etmekte olduğu bir alandır. Günümüzde eBay, hem işletmeler için bir pazaryeri hem de alışveriş aracı olarak yüzün üzerinde ülkede faaliyetlerini sürdürmekte ve günlük olarak milyonlarca kullanıcıya ulaşmakta olan uluslararası bir alandır. eBay, Amerikalı girişimci Pierre Omidyar tarafından 3 Eylül 1995 tarihinde Kaliforniya’da kurulmuş Amerikan şirketi olarak bilinmektedir.

Satıcılar ile alıcıları buluşturan pazaryeri olarak bilinen eBay’da, satış yapabilmek için açık artırma sistemi uygulanmaktadır. Satıcılar ile alıcıları bir araya getirmekte olan alandaki iş modeli, komisyon alarak işlemekte olan bir modeldir.

eBay’da satış yapmak isteyen kişilerin veya e-ticaret işletmelerinin eBay’da mağaza açmaları gerekmektedir. Bunu yapabilmek için de eBay satıcı hesabına başvuru yapılması ve hesabınızda kredi kartı bilgilerinizin tanımlı olması gerekmektedir. eBay’da mağaza açmaya karar veren kimselere farklı özelliklerde ve bütçelerde mağaza seçenekleri sunulmaktadır.

eBay Komisyon Oranları Nedir?

eBay’da mağaza açarak satış yapmaya karar verdiğiniz zaman belirli komisyon ücretleri ile kesintiler yapılmaktadır. Ürün satışları sonrasında komisyonlar kesilerek ücret hesaba aktarılmaktadır. Ürün listelemesi eBay’da ücretsiz olup, yalnızca ürünleriniz satıldığı zaman ve seçmiş olduğunuz bütün yükseltmeler için nihai değer ücreti alınmaktadır. Bu durum, eBay’da komisyon oranlarının, girilen ürün başına ve ürünlerin kategorisine göre belirlenmekte olduğunu göstermektedir.

Okumalısın ;
E-ticaret Sitenizin Kampanya Planlamasını Yapın

eBay’da Mağaza Ne Şekilde Açılmaktadır?

Mağaza açabilmek için istenilmekte olan tüm adımları yerine getirmeniz gerekmektedir. Dünyanın dört bir yanından milyonlarca kullanıcıya ulaşmakta olan ve dünyada açık artırma unvanı bulunan eBay, hem satıcıların veya işletmelerin farklı ülkelere satış yapabilmelerini sağlayan hem de çevrimiçi alışveriş olanağı sunan uluslar arası özelliklere sahip bir pazaryeridir.

Ürünlerinizin ve markanızın bilinirliği için var olan e-ticaret sitenizdeki ürünlerinizi pazaryerinde satışa sunmak daha mantıklı bir davranıştır. Sanal bir mağazaya sahip olmak müşterilere güven sağlamakta ve tekrar alışveriş yapma imkânı sunmaktadır.

eBay’da ürün satabilmek için çeşitli yöntemler yer almaktadır. eBay açık artırma yöntemi sayesinde ürünler rekabet ortamında çok daha iyi fiyatlarla satılabilmektedir. Açık artırmada bir ürün satışı 1 ila 10 gün arasında sürebilmekte ve ürün en son fiyata satılmaktadır. eBay’da bulunması zor olan ürünlerin satışını yapmak istiyorsanız açık artırma yöntemi kullanarak satışları gerçekleştirmelidir. eBay’da gerçekleştirilen bir başka satış yöntemi de hemen satın al ürünleri olarak bilinmektedir. Bu alanda ürünler sabit fiyat belirleyerek satılmaktadır.

eBay Hesabı Ne Şekilde Oluşturulmaktadır?

Ebay’da satış yapmaya karar verildikten sonra işe ilk olarak bir eBay hesabı oluşturarak başlamak gerekmektedir. eBay’ın ana sayfasının sol üst tarafında bulunan register alanına tıklanıldığı zaman istenmekte olan; ad, soy ad, e-mail adresi ve parola alanları eksiksiz olarak doldurularak kayıt işlemi gerçekleştirilmektedir.

Okumalısın ;
Agile Metodu Hakkında Bilmeniz Gerekenler

eBay’dan satış işlemleri yapabilmek için kayıt oluşturulduktan sonra ana sayfada yer alan sağ üst tarafta bulunmakta olan sell alanına tıklanarak ilgili alanların doldurulması gerekmektedir. Bu alanda; ülke adı, açık adres, cep telefon numarası gibi bilgiler istenilmektedir. Adres yazan alana, işletme adresi de yazılabilmektedir. Cep telefonu numarası onaylandıktan sonra kayıt işlemi ile ilgili süreç tamamlanmış olmaktadır. eBay hesabı oluşturma işlemleri tamamlandıktan sonra ürün satmaya ve ürün almaya başlanabilmektedir.

eBay Satıcı Hesabı İçin Ücret Ödemek Gerekir Mi?

eBay ‘da mağaza açmak için ücret gerekmemektedir. Ancak satış yapılacak olan çeşitli mağaza türlerine göre bazı ücretlendirmeler yapılabilmektedir. Bunlardan; Starter’in aylık ücreti 7.95 usd, yıllık ücreti ise 4.95 usd’dır. Basıc’ın aylık ücreti 27.95 usd, yıllık ise 21.95 usd’dır. Premium 74. 95 dolar, Anchor aylık 349,95 usd şeklinde belirlenmiş olup ücretler değişiklik gösterebilmektedir.

eBay’da En Çok Hangi Ürünler Satılmaktadır?

Ebay’da en çok satılan ürünler kategorisine bakıldığı zaman;

  • Otomotiv ürünleri,
  • Ev ve yaşam ürünleri,
  • Giyim ve ayakkabı,
  • Spor malzemeleri,
  • Elektrik ve elektronik ürünler,
  • Aksesuar,
  • Oyuncak,

En çok satılan ürünler arasında yer almaktadır.

Bir Cevap Yaz

Senin Ticaretin Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *