«
  1. Anasayfa
  2. E-Ticaret
  3. eBay’da Satış Yapma

eBay’da Satış Yapma

eBay’da-Satış-Yapma

eBay’da Satış Yapma

Türkiye’den yurtdışına ürünlerini satmak istemekte olan e-ticaret firmaları veya satışlarını bireysel olarak gerçekleştirmek isteyenler kişiler eBay e-ticaret alanını kullanmayı tercih edip satış yaparak kazanç elde edebilmektedir. eBay’de satış yapılabilmesi için bireysel eBay hesabı açılabildiği gibi işletme ile eBay’da mağazada açılabilmektedir. Bütün bunlar için öncellikle çeşitli prosedürlerin yerine getirilmesi gerekmektedir.

Dünyanın dört bir tarafından milyonlarca kullanıcıya ulaşan ve dünyada açık artırma unvanı almış olan eBay, hem satıcıların veya işletmelerin farklı ülkeler satışlar yapabilmelerini sağlayan uluslararası bir pazaryeri hem de çevrimiçi alışveriş yapılan bir e-ticaret sitesidir.

eBay Ne Demektir?

eBay, Amerikalı bir girişimci olan Pierre Omidyar tarafından Kaliforniya’da 3 Eylül 1995 tarihinde kurulmuş Amerikan şirketidir. eBay, satıcılarla alıcıları buluşturmakta olan bir pazaryeri konumuna sahip olup, eBayda satış yapma ve açık artırma sistemleri uygulanmaktadır. Satış mantıkları Türkiye’de faaliyet gösteren Hepsiburada, N11, Trendyol pazaryerleri ile aynı şekildedir. Satıcılarla alıcıları buluşturmakta olan alandaki iş modeli ise komisyon alarak işleyen bir modelden oluşmaktadır.

eBay dünyada ilk kurulmuş olan e-ticaret siteleri arasında bulunmakta olup, bireysel satış yapmak isteyenlerin ya da e-ticaret firmalarının satış yapmak için tercih ettikleri bir alandır. eBay, işletmeler için bir pazaryeri olarak ve aynı zamanda alışveriş aracı olarak 100’den fazla ülkede faaliyet göstermekte olmasının yanında günde milyonlarca kullanıcıya ulaşabilen uluslararası bir alandır.

Okumalısın ;
Cdiscount’ta Satış Nasıl Yapılmaktadır?

eBay Hesabı Oluşturma

eBay’da satış yapmak için karar verildikten sonra ilk önce bir eBay hesabı oluşturarak işe başlamak gerekmektedir. eBay ana sayfasının sol üst bölümünde bulunan register alanına tıklandığında istenilmekte olan ad, soy ad, e-mail, parola alanları doldurulduktan sonra kayıt oluşturulabilmektedir. eBaydan satış yapabilmek için kayıt oluşturma işleminin ardından ana sayfada sağ üst bölümde yer alan sell alanına tıklanarak ilgili alanların doldurulması gerekmektedir. Bu alanda, cep telefonu numarası, açık adres ve ülke bilgileri istenilmektedir. Adres bölümüne işletmeye ait adres de yazılabilmektedir. Cep telefonu numarasını doğrulama işleminin ardından kayıt tamamlanmaktadır. Artık eBay hesabı oluştuğu için ürün alımı ve ürün satımı yapılabilmektedir.

eBay’da Mağaza Açma Aşamaları ve Mağaza Açma Ücreti

eBay’da satış yapabilmek amacıyla eBay’da mağaza açmak mümkündür. Bunu gerçekleştirebilmek için de eBay satıcı hesabı başvurusunda bulunulması ve hesaba bir kredi kartı tanımlanması gerekmektedir. eBay’da mağaza açmayı isteyenlere değişik bütçelerde ve özelliklerde mağaza seçenekleri sunulmaktadır.

Ürünlerin ve markanın bilinirliği açısından zaten hazırda var olan e-ticaret sitelerindeki ürünlerin pazaryerinde satışa çıkarılması daha mantıklı bir harekettir. Çünkü sanal bir mağazaya sahip olunması müşterilere güven vererek onların yeniden alışveriş yapabilmelerine imkân tanımaktadır.

eBay’da Ürün Girişleri ve Satış Nasıl Yapılmaktadır?

eBayda satış gerçekleştirebilmek için ürünlerin girilmesi gerekmektedir. eBay’da ürün girişleri için bazı basit aşamaları takip etmek gerekmektedir. Bu ürün giriş aşamaları;

  • Ürünlerin başlığı,
  • Ürünlerin fotoğrafları,
  • Ürünlerle ilgili açıklamalar,
  • Ürünlerin fiyatlandırılması,
  • Teslimat bilgileri,
Okumalısın ;
Dünyanın En Büyük E-ticaret Markalarının Girişim Hikâyeleri Nelerdir?

Hesaba giriş yapıldığında ana sayfada yer almakta olan My eBay bölümünden Selling kısmına tıklanarak açılacak alandan ürünlerin girişi gerçekleştirilebilmektedir. İlk önce ürüne başlık eklemek gerekmektedir. Başlık seçimi yapılırken alıcıların aratmış olduğu kelimelerden yola çıkmak daha kolay bir yöntemdir. Aynı zamanda seçilecek başlığın ürün ile ilişkili bir başlık olması gerekmektedir.

Ürün başlığı eklendikten sonra ürün ile ilgili fotoğrafın yüklenmesi gerekmektedir. eBay eklenecek ürünle alakalı stok fotoğraf sunmaktadır. Ancak ürünle ilgili net ve gerçek bir fotoğraf kullanılması alıcılarda güven duygusu yaratmaktadır.

Ürün fotoğrafının yüklenmesinden sonra ürün açıklaması bölümüne ürünle ilgili anlaşılır, doğru ve detaylı bilgiler eklenmesi gerekmektedir. ürün açıklaması yapıldıktan sonra ürünle ilgili fiyatlandırma bölümü gelir. Ürün eklendiğinde eBay benzer ürünlerin fiyatlarını öneri olarak sunduğundan rekabet yapmanız kolaylaşmaktadır.

eBayda ürün satışı yapmak için değişik yöntemler bulunmaktadır. Açık artırma yöntemiyle ürünler rekabet ortamında iyi fiyatlara satılabilirken bir başka yöntem de hemen satın al ürünleridir ve burada ürünlere sabit fiyatlar belirlenerek satış yapılmaktadır.

Bir Cevap Yaz

Senin Ticaretin Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *