«
 1. Anasayfa
 2. E-Ticaret
 3. Estonya’da Şirket Kuruluşu Nasıl Yapılmaktadır?

Estonya’da Şirket Kuruluşu Nasıl Yapılmaktadır?

Estonya’da-Şirket-Kuruluşu-Nasıl-Yapılmaktadır

Estonya’da Şirket Kuruluşu Nasıl Yapılmaktadır?

Var olan işlerini daha da geliştirebilmeyi veya yeni bir iş kurmayı isteyen işletme ve kişiler, yurtdışında ticari faaliyetler gerçekleştirerek, bazı avantajlardan da yaralanabilmeyi istemektedir. Genel olarak yurtdışında şirket kurmayı tercih eden kişiler Estonya, Polonya, Amerika, Bulgaristan, İngiltere gibi ülkelerde şirket kurmayı istemektedir. Son zamanlarda pek çok kişinin Estonya’da şirket kurmayı tercih etmek istediği bilinmektedir.

Estonya’da şirket kuruluşu nasıl yapılmaktadır sorusunun cevabını merak eden ve Estonya’da şirket kurmaya karar veren kişilerin bazı hususlara dikkat etmeleri oldukça önemlidir. Çünkü gözden kaçırılabilecek bazı detaylar şirket kuruluş süreçlerinin daha uzun sürmesine sebebiyet verebilmektedir.

Estonya Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Estonya veya bilinen diğer bir adı ile Estonya Cumhuriyeti, Kuzey Avrupa’da bulunan bir ülkedir. Estonya’nın başkenti Talin olup, ülkede yaklaşık 1,33 milyon kişi yaşamaktadır. Estonya, coğrafi konumu nedeni ile pek çok Avrupa ülkesine de komşudur.

Estonya; Letonya, Rusya ve Finlandiya ile komşu olup, resmi dili de Estonca’dır. Ayrıca Estonya,  Avrupa Birliği ülkelerinden de biridir. Genel olarak Estonya’da şirket kurmayı istemekte olan kişiler Schengen bölgesinde faaliyetlerini sürdürmektedir. Estonya’nın,  Schengen bölgesinde ve Avrupa Birliği ülkeleri arasında bulunuyor olması Estonya’da şirket kurmayı amaçlayan işletmelerin ve kişilerin pek çok imkânlardan da yararlanabilmesini sağlamaktadır.

Okumalısın ;
Aliexpress’te Çok Satan Ürünlerin Listesi

Estonya’da Şirket Kurabilmek İçin E-vatandaşlık Nasıl Alınabilmektedir?

Estonya’da şirket kurabilmeyi istemekte olan işletme sahiplerinin ve kişilerin öncelikle e-vatandaşlık almaları gerekli görülmektedir. E-vatandaşlık alabilen işletme sahipleri ve kişiler bu e-vatandaşlık sayesinde şirket kurulum süreçlerini daha kısa bir sürede ve daha kolay bir biçimde gerçekleştirebilmektedir. E-vatandaşlık alınamadığı durumlarda ise şirket kurma süreçleri biraz daha uzayabilmektedir.

Estonya’da e-vatandaşlık alabilmeyi isteyenlerin öncelikle noter başvurusu gerçekleştirerek vekâletname almaları gerekmektedir. Alınan vekâletnamenin de Estonya’da yer alan bir notere iletilmesi gerekmektedir. Ancak burada özellikle dikkat edilmesi gereken bir durum yer almaktadır. Dikkat edilmesi gereken bu durum da vekâletnamenin Estonya’daki notere iletilmeden önce mutlaka çevirisinin yaptırılmasıdır.

Noter, vekâletname ve dilekçe eline ulaştıktan sonra e-vatandaşlık için kullanabilmekte ve şirket kuruluş dilekçesi ile birlikte ilgili olan yerlere teslim etmektedir. Yapılacak bu uygulama sayesinde şirket kurma süreci kısalabilmektedir.

Estonya’da Şirket Kurmanın Avantajları Nelerdir?

Estonya’da şirket kurabilmeyi istemekte olan işletmelerin ve kişilerin, şirket kurabilmek için Estonya’yı seçmelerindeki sebeplerin başında, ülkede şirket kurabilmenin bazı avantajlar sağlaması yer almaktadır. Estonya’da şirket kurmanın sağladığı avantajlardan bazıları;

 • Estonya’da şirket kurabilmek, işletmeyi uluslararası bir şirket konumuna getirilebilmeyi sağlamaktadır.
 • Estonya’da şirket kuruluş süreçleri pek çok ülkeye göre daha kolay gerçekleştirilebilmektedir.
 • Estonya’da şirket kurma süreçleri uzaktan da yürütülebilmektedir. Bu da şirket kurma süreçlerinin hızlı gerçekleşebilmesini sağlamaktadır.
 • Teknoloji ve bilişim alanlarında şirket kurmayı amaçlayan kişiler Estonya’da Kurumlar Vergisi olarak belirlenmiş olan %20’lik vergiyi ödemekle yükümlü değillerdir.
 • Avrupa Birliği vatandaşı olmayan kişiler, Estonya’da Startup açabilmek amacıyla vize alabilmektedir.
 • Estonya’da fikirlere, destek ve hibe verilmektedir.
 • Değerli fikirleri ve yeni kurulan işletmeleri destekleyebilmek amacıyla Estonya’da girişim fonları ve kuluçka merkezleri yer almaktadır.
Okumalısın ;
İngiltere’de Nasıl Şirket Kurulabilir?

Estonya’da şirket kurulmasının kişilere ve işletmelere sağlamış olduğu bazı avantajlardan bazılarıdır. Bu avantajlardan yaralanmayı isteyen kişiler Estonya’da e-vatandaşlık alarak şirket kurabilmektedir.

Estonya’da Yer Alan Şirket Türleri Hangileridir?

Estonya’da şirket kurmayı isteyen işletmelerin ve kişilerin kurabilecek olduğu pek çok şirket türü yer almaktadır. Estonya’daki şirket türlerinden bazıları;

 • Genel ortaklık,
 • Halka açık limited şirket,
 • Sınırlı ortaklık,
 • Özel limited şirket,
 • Şahıs şirketi,

Estonya’da kurulabilecek şirket türlerindendir.

Estonya’da şirket kurmayı istemekte olan işletmelerin ve kişilerin bazı harcamalar yapması gerektiği bilinmektedir. Genel olarak bu yapılacak olan harcamalar, kurulacak şirket türüne göre değişikler gösterebilmektedir. İşletmelerin ve kişilerin öncelikle eyalet vergisi için 215 ile 1000 Euro arasında hizmet ücreti ödemeleri gerekmektedir. Kurumlara verilecek olan ücretler de 180 ile 500 Euro arasında değişikler gösterebilmektedir.

Bir Cevap Yaz

Senin Ticaretin Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *