«
 1. Anasayfa
 2. E-Ticaret
 3. Geçici Vergi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Geçici Vergi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Geçici Vergi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Geçici Vergi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Devlet tarafından kamu hizmeti masraflarının karşılanması adına vatandaşlardan tahsil edilen belirli ücretlere vergi denmektedir. Geçici vergi dediğimiz kavram da vergi çeşitlerinin bir türüdür.

Vergi Çeşitleri

Günümüz zamana bakıldığında pek çok vergi çeşitleri ve bunların farklı ödeme tarihleri bulunmaktadır. Bu farklılıklar kuruma, ödeme şekline ve yapılmakta olan işe göre ortaya çıkmaktadır. Vergi çeşitleri;

 • Geçici Vergiler
 • Yıllık Gelir Vergileri
 • Katma Değer Vergileri
 • Yıllık Kurum Vergileri
 • Emlak Vergileri
 • Motorlu Taşıt Vergileri
 • Aylık Muhtasarlar
 • Üç Aylık Muhtasarlar
 • Damga Vergileri
 • Çevre Temizlik Vergileri
 • İlan ve Reklam Vergileri
 • Özel Tüketim Vergileri

Geçici Vergi

Geçici vergiler, belli dönemlerde kısa süreli ödenen ya da peşin vergiler olarak da tabir edilen vergi türüne denir. Basitleştirilmiş usule göre vergilendirilenler dahil olmamak üzere, ticari gelir elde edenler, serbest meslek uzmanları ve kurumlar vergisi mükellefleri, cari vergi döneminde üç aylık kazançları üzerinden geçici vergi ödemektedirler. Vergi usul kanununca belirlenen maddelere göre geçici vergi mükellefleri ödemelerini gerçekleştirirler.

Kgv yani geçici vergiler, yıl boyunca ödenmesi istenen toplam para tutarının üç aylık parçalara bölünmüş halde tahsil edilmektedir. Vergi mükellefi olan kişiler 3, 6, 9 ve 12 aylık periyotlar şeklinde ödemelerini yaparlar. Geçici vergi ödemesini serbest meslek gruplarıyla uğraşanlar, ticari kazanç sahipleri ve kurumlar yapar.

Okumalısın ;
E-ihracat Yöntemi ile Yurtdışına Nasıl Fındık Satılabilir

Geçici Verginin Beyannamesi

Diğer vergi türlerinde de olduğu gibi bu vergi türünün de devlete beyan edilmesi gerekmektedir. Mükellef olan kişiler bilanço defterlerini, gelir tablosunu, tutulmakta olan işletme defterleri evrakları ile başvurularını gerçekleştirirken serbest kazanç defterini tutanların da serbest gelir bildirimlerinin bulunduğu dosya ile başvurması gerekmektedir.

Geçici Vergi Beyannamesinin Yapılışı

Geçici verginin de diğer vergilerde olduğu gibi beyan edilmesi zorunludur. Vergi mükellefinin içerisinde olduğu durumlara göre beyannamelerine ekleyecekleri şeyler olabilir. Kurumlar vergisi mükellefi, gelir tablolarını beyannamelerine eklerken serbest meslekle uğraşan mükellefler de beyannamelerine serbest meslek bildirimlerini eklemelidir. İşletme defterini tutan mükellefler ise beyannamelerine hesap özetlerini eklemelidir.

Geçici Vergi Hesaplama

Mükelleflerin ya da kurumların ödemesi gereken geçici vergi oranları birbirinden farklı olur. Mükelleflerin ya da kurumların ödeyecek oldukları yeni vergi miktarı, eğer ki eskiden ödemiş olduğu vergiler var ise son tutardan çıkartılarak bulunur. Mali müşavirlerin üstlendiği bu vergi hesaplaması işi hatasız ve eksiksiz yapılarak beyan edilmelidir.

Aksi halde ceza ile karşı karşıya kalabilirler. Mükelleflerin vergi hesaplamaları, vergi ödenecek olan dönemin üç aylık gelirine bakılır ve %15’lik oran uygulanaraktan bulunur. Kurumlar vergisinin mükellefleri ise kurum gelirinin %25 oranı üzerinden belirlenmektedir.

Okumalısın ;
E-ihracat Lojistik Süreçlerinde Nelere Dikkat Edilmeli?

Geçici Vergi Oranı

Kurumlar vergisinin geçici vergi oranları %25 iken gelir vergisi mükelleflerinde bu oran %15’dir. Üç aylık dönem içerisindeki kar-zarar oranları hesaplanır ve beyannameye bu oran eklenir. Böylelikle vergiler yalnızca bir önceki dönemde ilave olarak eklenmiş kar üzerinden tahakkuk edilmiş olur.

 • Vergi Oranları Yanlış Bildirilirse

Mükellefler, gelirlerini doğru bildirerek vergi oranlarını doğru hesaplamalıdırlar. Aksi halde ceza ile karşı karşıya kalabilir ve gecikme faizi gibi durumlarla karşılaşabilir.

Geçici Vergi Ödemesinin Takibi

Bu takipler oldukça önem arz etmektedir. Ödeme takvimlerinin takibini yaparak cezalardan ve yaptırımlardan sıyrılmak beyanname takip programları ile mümkündür.

 • Geçici Vergiler Gününde Ödenmezse

Yıllık beyanname üzerinden hesaplanan vergiler, üçer aylık kazanç olarak ödenmediği takdirde şahsi ve kurumlar vergisi tutarlarından mahsup edilir. Terkin edilenlere gecikme zammı uygulanır. Bu gecikme zammı, son ödeme tarihinden iptal edilmesi gereken tarihe kadar olup, son tarih gelir vergisi mükellefleri için 1 Mart, kurumlar vergisi mükellefleri için 1 Nisan’dır. Geçici vergi ödemesinin beyanları ve tarihleri ise yönetmelikte net bir şekilde yazmaktadır.

Bir Cevap Yaz

Senin Ticaretin Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *