«
 1. Anasayfa
 2. E-Ticaret
 3. Genç Girişimcilere Sağlanan Destekler

Genç Girişimcilere Sağlanan Destekler

girişimci

Genç Girişimcilere Sağlanan Destekler

Günümüz ticaretine genç girişimcileri dahil etmek ve gençlerin ticaret alanındaki sayısına arttırmak için devlet tarafından sağlanan pek çok destek mevcuttur. Bunlardan biri de genç girişimci desteğidir. Gençlerin kendi işlerini kurarak birçok başarılı işe imza atabilmeleri için genç girişimci desteği içerisinde iki önemli destek barındırır. 29 yaş altı ve 18 yaş üstü gençler, yeni girişimlere adım atmak istediklerinde devlet teşvikleri alarak diğerlerine oranla ayrıcalıklı haklar elde edebilirler. Gençlerin yararlanacağıı bu ayrıcalıklar neticesinde 75 bin TL gibi bir miktar olan gelir vergisinden muaf sayılabildikleri gibi prim desteği 1.060 TL civarında olan bağkur primini de bir yıl süre boyunca devlet tarafından karşılanır. Vergi muafiyeti süresi 3 yıl ile sınırlıdır.

Kimler Genç Girişimci Desteğinden Faydalanabilir?

Genç girişimci devlet desteği kanunu tarafından genç girişimci şartları belirlenmektedir. Koyulan bu şartlar içerisinde:

 • 29 yaş altı ve 18 yaşından büyük kişiler yararlanabilir.
 • Limited veya anonim şirket sahibi olan genç girişimciler bu destekten yararlanamaz. Şirket modeli adi ortaklık veya şahıs şirketi olmak zorundadır.
 • İlk bağkur girişi 01.06.2018 tarihinden sonra yapılmış olmalıdır.
 • 06.2018 tarihi itibarıyla adınıza ait bir şirket olmamalıdır şirket olmamalıdır.
 • Vergi mükellefi ilk kez olunmalıdır.
 • Bu destekten yararlanabilmek için başka bir şirket ile ortaklık yürütülmemelidir.
 • Tam sorumluluk kapsamında olmalıdır.
Okumalısın ;
eBay’da Satış Yapma

Kimler Genç Girişimci Desteğinden Faydalanamaz?

Devlet tarafından sağlanan genç girişimci desteğinden faydalanılmayacak durumlar arasında:

 • Şirket modeli olarak anonim şirket veya Limited şirket seçenler
 • 01 06 2018tarihinden önce herhangi bir şirket kuruluşu gerçekleştiren bireyler
 • Başka bir şirkette ortaklığı bulunanlar
 • İlk bağ-kur girişi 01.06.2018 tarihinden önce olanlar
 • 29 yaşını doldurmuş olan kişiler
 • Adına ait daha önceden şirket açanlar ve bu şirketin kapanışını yapan bireyler
 • Tam sorumluluk kapsamına dahil olmayan kişiler
 • Daha öncesinde başka bir vergi mükellefiyeti durumları olan bireyler faydalanamaz.

Genç Girişimci Desteği Başvuru Süreci

Devlet tarafından sağlanan genç gelişimcilere desteklerden yararlanmak isteyenlerin ilk olarak bir işletme kurması ve bağlı bulundukları vergi dairesine 10 gün içerisinde bildirimde bulunması gerekmektedir. Daha sonra GİB’den genç girişimci olduğunuzu belirten yazı alınmalı ve yazı SGK’ya bildirilerek teslim edilmelidir. Böylelikle bağkur primi ödenir.

Bağkur Desteği Miktarı Ne Kadar?

Devlet tarafından genç girişimci desteği kapsamı içerisinde ödenen bağkur primleri 1060 TL civarında olup 12 ay süre boyunca devlet hazinesinden karşılanır. Ay sonunda bu destekten yararlanarak kendi şirketini kuran genç girişimciler ise kendi bağkur primlerini ödemeye başlarlar.

Okumalısın ;
İngiltere’de Nasıl Şirket Kurulabilir?

Vergi Muafiyeti Süresi Ne Kadar?

Vergi muafiyeti, yıllık geliri 75.000 TL altında olanlar için geçerlidir. 75000 TL’ye aşan kişiler ise vergilerini yıllık gelir vergisi oranında ödemekle yükümlüdür. Süresi 3 yıl ile sınırlıdır.

Genç Girişimciler Hangi Sektörde İş Sahibi Olabilir?

Genç girişimciler birçok sektörde iş sahibi olabilmektedir. Bu iş sektörleri içerisinde; e-ticaret, çevrimiçi ürün satışı veya mağaza açma, sosyal platform danışmanlığı, danışmanlık şirketi açma, petshop açma gibi alanlar yer alır.

Genç Girişimci Desteğinin Avantajları

Devletin sağladığı genç girişimci desteğinin pek çok avantajlı olduğu konu mevcuttur. Gençler, kendi işlerini kurduktan sonra başarı yakaladıkları takdirde işlerini rahatlıkla büyütebilir ve kazançlarında da artışlar yaşabilir. Gençlere sağlanan vergi muafiyeti de oldukça avantajlı bir durumdur. Gençler kendi işini kurma konusunda tecrübeler kazanacağı gibi yönetebilme ve sürdürebilme becerilerini de kazanarak yöneticilik ve liderlik tecrübesini de çok küçük yaşlarda tadabilme imkanını yakalarlar.

Bir Cevap Yaz

Senin Ticaretin Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *