«
  1. Anasayfa
  2. E-Ticaret
  3. Hashtag Nedir ve Nasıl Kullanılmaktadır?

Hashtag Nedir ve Nasıl Kullanılmaktadır?

Hashtag-Nedir-ve-Nasıl-Kullanılmaktadır

Hashtag Nedir ve Nasıl Kullanılmaktadır?

Hashtag, Twitter,Instagram ve Facebook benzeri sosyal medya alanlarında,  ‘’ # ‘’bir tümcenin veya bir kelimenin başına eklenerek oluşturulmakta olan bağlantıya verilen isimdir. ‘’# ‘’sembolü kelime ya da kelime gruplarının önüne eklenerek oluşturulmuş bağlantılar, anlık bilgileri sınıflandırmaya ve kitlelere ulaştırmaya yardımcı olmaktadır.

Hashtag ( # )sosyal medya araçlarının tümünde aynı amaçla kullanılmaktadır. hashtag sayesinde, kullanıcıların ilgilendikleri konular takip edilebilmekte veya satılan ürünler hakkında # eklenerek aynı konuya ilgi duymakta olan başka insanlara da ulaşılabilmektedir.

Hashtag Kullanımının Avantajları Nelerdir?

E-ticaret alanında faaliyet gösteren firmalar açısından hashtag kullanımı oldukça önem taşımaktadır. Eğer hashtag kullanımları doğru bir şekilde yapılabilirse e-ticaret ile uğraşan firmalara pek çok avantajlar sağlayabilmektedir.

  • Hashtag kullanımı sosyal medya postlarında özellikli konular hakkında araştırma yapmakta olan kişilere daha kolay bir şekilde ulaşılabilmesini sağlamaktadır.
  • Hashtag kullanımı ile firmaların daha kolay bulunabilir bir hale gelmesi ve erişilebilir olması kolaylaşmaktadır.
  • YouTube,Facebook ve Instagram gibi alanlarda olmasa da Twitter’da hashtag ( # )kullanımı ile bir konunun gündem haline gelmesi sağlanabilmektedir. Ayrıca ilgili hashtagleri takip etmekte olan insanların dikkatlerinin de çekilmesi sağlanarak marka bilinirlikleri artırılabilmektedir.
  • Kullanılacak hashtagler sayesinde firmanın hedef kitlesinde bulunmakta olan kişilere daha hızlı ulaşabilmesi mümkün olmaktadır.
  • İlgili hashtaglerin doğru kullanılması sayesinde keşfede düşme olasılığı artırılabilmektedir.
Okumalısın ;
Akakçe Komisyon Oranları Nelerdir?

Hashtag Seçilirken Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar

E-ticaret siteleri için, iyi bir strateji sayesinde hashtag kullanımı oldukça etkili olabilmektedir. hashtag seçimleri yapılırken pek çok firma yaygın olarak kullanılan hashtaglere yönelmeyi tercih etmektedir. Ancak bazı durumlarda bu yaygın olarak kullanılan hashtagleri tercih etmek avantajdan daha çok bir dezavantaja dönüşebilmektedir.

Yaygın olarak kullanılan hashtagler pek çok kişi tarafından kullanıldığından, firmalarda bu hashtagleri kullandıklarında avantaj yerine dezavantajlı durumlarla karşı karşıya kalınmasına neden olabilmektedir. Bu sebeple hashtag seçimlerinde pek çok unsur değerlendirilerek oldukça uzun çalışmalar sonrasında kullanılacak olan hashtaglere karar vermek en doğrusudur.

Hashtag Analizi

E-ticaret alanında hizmet veren firmaların hashtag kullanmadan önce, kullanacak oldukları etiketleri seçmeye karar verdiklerinde iyi ve en doğru analizleri yapmaları gerekmektedir. Etkili hashtag kullanımlarında analiz süreçleri oldukça önemli bir unsurdur. Hashtag analizleri yapılırken, bir hashtag sayesinde gün içinde kaç post paylaşılabiliyor ve bu postlar alakalı hashtagden ne kadar beğeni alabilmektedir gibi unsurların dikkate alınması gerekmektedir. Bu analizler yapılırken hashtag analiz araçları tercih edilerek doğru ve en hızlı sonuçlara ulaşılabilmesi mümkün olmaktadır.

Sadece Yaygın Olarak Kullanılan Hashtaglere Yönelmeme

Yaygın olarak kullanılmakta olan hashtagler firmaların daha çok beğeni almasını sağlıyor olsa da bu etiketler ile gün içerisinde neredeyse milyonlara yakın paylaşım yapılabildiği için hedef kitleye ulaşılabilmesi engelleyebilmektedir.

Okumalısın ;
Youtube Vergilendirmesi ile İlgili Merak Edilenler

Bu sebeple firmaların #hashtag seçimlerini yaparken dikkat etmeleri gereken en önemli unsur, hem yaygın olarak kullanılan hashtaglerden hem de özelikli olan hashtaglerden yararlanmaları olacaktır. Yaygın olarak kullanılmakta olan hashtagler takipçi, yorum ve beğeni sayılarını artırırken, özellikli olan hashtagler de hedef kitleye ulaşılabilmeyi kolaylaştırmaktadır.

Yerel Hashtag Kullanımlarına Özen Gösterme

Hashtag seçimi yapılırken dikkat edilmesi gereken bir başka unsurda yerel hashtag kullanımına özen gösterilmesidir. Firmaların belirli bir yerde ikamet etmekte olan kişilere ve hedef kitlede bulunan kişilere ulaşabilmesini kolaylaştırabilecek önemli unsurlardan biri de yerel hashtagler olarak bilinmektedir. Genel olarak değerlendirildiğinde yerel hashtagler hedef kitleyi genişletmeye imkân sağlamaktadır.

Fazla Hashtag Kullanmamaya Özen Gösterme

Sosyal medya paylaşımlarında hashtag kullanımı ile alakalı bilinmekte olan yanlışlardan biride paylaşımlarda çok fazla hashtag kullanımının başarı getireceği düşünülmesidir. Bu düşünce oldukça yanlış bir düşüncedir. Çünkü paylaşımlar sırasında kullanılmakta olan hashtaglerde belirli sayı sınırı yer almaktadır. Mesela Instagram paylaşımlarında hashtag sayısı 30 ile sınırlandırılmıştır. Instagram’da 30 üzerinde hashtag kullanıldığında Instagram paylaşımı yapmaya izin vermemektedir.

Bir Cevap Yaz

Senin Ticaretin Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *