«
 1. Anasayfa
 2. E-Ticaret
 3. İngiltere’de Nasıl Şirket Kurulabilir?

İngiltere’de Nasıl Şirket Kurulabilir?

İngiltere’de-Nasıl-Şirket-Kurulabilir

İngiltere’de Nasıl Şirket Kurulabilir?

Her geçen gün şirket kurarak ticari faaliyet göstermek istemekte olan işletmeler ve kişiler pek çok ülkeyi tercih edebilmektedir. Bunun nedeni de şirket kurma işlemlerinin neredeyse her ülkede aynı kolaylığı sağlamasıdır. Ticari faaliyetler göstermek için şirketler ve işletmeler Türkiye’de şirket kurabildikleri gibi çeşitli ülkelerde de şirket kurmaya yönelebilmektedir. Son zamanlarda pek çok kişinin İngiltere’de şirket kurmak istediği bilinmektedir.

İngiltere’de şirket kurmayı isteyen işletmelerin ve kişilerin pek çok prosedürü yerine getirmeleri ve bazı önemli noktalara dikkat etmeleri gerekmektedir.

İngiltere Hakkında Bilinmesi Gerekenler

İngiltere, Birleşik Krallığı meydana getirmekte olan dört büyük ülkeden biridir. İngiltere’de yaklaşık 55,98 milyon insan yaşamaktadır. Ülkede para birimi olarak Pound kullanılmakta olup, ekonomisi oldukça gelişmiştir. İngiltere, jeopolitik konumu açısından Avrupa’ya oldukça yakın olmasının yanı sıra İskoçya ve Galler ile komşudur.  Ayrıca deniz ötesi komşuları da Belçika, Fransa, Hollanda ve İrlanda’dır. İngiltere’de şirket kurarak ticaret faaliyetleri sürdürülmek istenmesi, İngiltere’nin hem Avrupa’da hem de deniz ötesinde yer alan bu ülkelerle komşu olması nedeniyle bu isteği oldukça kolaylaştırmaktadır.

Okumalısın ;
E-ticarette Gerilla Pazarlama Hakkında Her Şey

İngiltere’de Şirket Kurulmasının Ne Gibi Avantajları Bulunmaktadır?

İngiltere’de şirket kurulabilmesi, hem marka olarak hem de kişisel olarak bazı avantajlardan yararlanılmasına imkân sağlamaktadır. İngiltere’de şirket kurulmasının sağlayabileceği avantajlardan bazıları;

 • Ülkenin jeopolitik konumu açısından İngiltere’de şirket kurulması ticari faaliyetlerin kolay bir biçimde yönetilebilmesini sağlamaktadır.
 • İngiltere’de şirket kuran işletmeler ve kişiler, ülkede yaşamakta olan kişi sayısı oldukça fazla olduğundan geniş bir hedef kitleye hitap edebilme imkânına sahip olmaktadır.
 • İngiltere’de şirket kurulması halinde hem Avrupa ülkelerine hem de Birleşik Krallığa hizmet verilebilmektedir.
 • İngiltere’de şirket kurabilen işletmeler ve kişiler oldukça büyük yatırımcılarla işbirliği yapabilme olanağı elde edebilmektedir.
 • Türkiye vatandaşları İngiltere’de şirket kurmaları durumunda oturum izni alabilme imkânına sahip olmaktadır.
 • İngiltere, ekonomik açıdan oldukça geniş bir ülke konumundadır.
 • İngiltere’de kurumlar vergisi oranı yaklaşık olarak %19 civarındadır.
 • İngiltere’nin Kanada, Almanya, Hollanda ve Polonya gibi ülkeler ile vergi anlaşmaları bulunmaktadır.
 • İngiltere’de limited şirket kurulabilmesi için kişilerin sermayeye ihtiyaçları yoktur.
 • Türkiye’de şirketi bulunanlar şirketlerini genişletebilmek ve geliştirebilmek amacıyla İngiltere’de şube açabilmektedir.

İngiltere’de şirket kurmayı isteyen işletmelerin ve kişilerin yararlanabilecek oldukları avantajlardan bazılarıdır.

İngiltere’de Şirket Kurulmasının Ne Gibi Dezavantajları Bulunmaktadır?

İngiltere’de şirket kurulmasının avantajları oldukça fazladır. Ancak İngiltere’de şirket kurulmasının avantajlarının yanında bazı küçük dezavantajları bulunduğu da bilinmektedir. Bu dezavantajlardan bazıları;

 • İngiltere’de işlerin geliştirilebilmesi için danışmanlık firmalarıyla çalışılması gerekebilmektedir.
 • İngiltere’de hizmet verilecek olan kişiler İngilizlerden ve farklı milletlerden meydana geleceği için İngiltere’de ticari faaliyetlerin sürdürülebilmesi için yabancı dilin bilinmesi gerekmektedir.
 • İngiltere’de şirket kurmak, sigorta süreçlerini yönetebilmek ve yaşam masraflarını karşılayabilmek için Pounda ihtiyaç olmaktadır.
Okumalısın ;
E-ticarette Satış Arttırma Teknikleri

İngiltere’de şirket kurulması durumunda karşılaşılabilecek olan dezavantajlardan bazılarıdır. Ancak işletmeler ve kişiler kendilerini İngilizce konusunda geliştirerek ve bir sermaye belirleyerek dezavantajları avantaja çevirebilmektedir.

İngiltere’de Hangi Şirket Türleri Kurulabilmektedir?

Şirket türü bakımından oldukça zengin bir yapıya sahip olan İngiltere’de kurulabilecek olan şirket türlerinden bazıları;

 • Ortaklık şirketi,
 • Limited şirketi,
 • Şahıs şirketi,
 • Sınırlı sorumluluk ortaklığı / LLP,

Şirket türü bakımından oldukça gelişmiş ve geniş bir yapıya sahip olan İngiltere’de şirket kurmayı isteyecek olan işletmelerin ve kişilerin kurabilecek oldukları şirket türleridir.

İngiltere’de Şirket Kurma Süreçleri

İngiltere’de şirket kurmayı amaçlayan işletmelerin ve şirketlerin bazı süreçleri tamamlamaları gerekmektedir.

 • İngiltere’de şirket kuruluşunu gerçekleştirebilmek için bir şirket ismi belirlenmesi gerekmektedir.
 • Şirkete ait isme karar verildikten sonra şirkte ait adres seçilmesi gerekmektedir. Sonrasında adresin Companies House’ta tescillendirilmelidir.
 • Şirkete yönetici olabilecek bir kişinin seçilmesi gerekmektedir. Genel olarak İngiltere’de 16 yaşının üzerinde yer alan herkes yönetici olabilmektedir.
Bir Cevap Yaz

Senin Ticaretin Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *