«
  1. Anasayfa
  2. E-Ticaret
  3. Instagram’a Nasıl Reklam Verilmektedir?

Instagram’a Nasıl Reklam Verilmektedir?

Instagram’a-Nasıl-Reklam-Verilmektedir

Instagram’a Nasıl Reklam Verilmektedir?

Instagram, sosyal medya alanları içerisinde en çok kullanıcısı olan alanlardan biri olarak bilinmektedir. Reklam vermek isteyenlerinde en fazla tercih ettiği sosyal medya alanları arasında bulunmaktadır. Reklam vermenin en doğru olduğu alanlar arasında yer alan Instagram’ın, yaklaşık 1 milyara yakın kullanıcısı olduğu bilinmektedir. Oldukça geniş bir kullanıcı kitleye sahip olmasının yanı sıra en büyük sosyal medya alanları arasında da 3.sırada bulunmaktadır. Ayrıca Instagram’ın kullanıcılarının aktif olarak bu alanı kullandıkları da bilinmektedir.

Instagram’a reklam verebilmek için cep telefonu kullanılabilirken Facebook Ad Manager hesabı ile de Instagram’a reklam verilebilinmektedir. Instagram’a reklam verilebilmesi için yapılması gereken bazı önemli hususlar bulunmaktadır. Bunlar;

Business Manager Hesabını Facebook’a Bağlamak

Busıness Manager hesabının Facebook hesabına bağlanması oldukça önemli bir detay olarak bilinmektedir. Bu işlemi gerçekleştirebilmek için Facebook içerisinde yer alan Business Manager’a girilerek bağlantı sağlanılabilmektedir. Eğer bu işlem önceden gerçekleştirilmişse bu adım atlanabilinir.

Facebook’un for business sayfasının en alt bölümünde bulunan başla seçeneğiyle ilk adım atlanabilinmektedir. Sonrasında reklamı yapılacak olan hizmet veya ürünle ilgili ya da şirketle ilgili gerekli olan soruları ve bilgileri cevaplamak gerekmektedir. Daha sonra şirkete ait olan Facebook sayfasının açılması, eğer şirkete ait olan bir Facebook sayfası da yoksa hemen açılması gerekmektedir. Son olarak da, kişisel bilgiler bölümünde yöneltilen sorulan cevaplanması istenmektedir.

Okumalısın ;
Hollanda’da Şirket Kurmanın Yolları

Instagram Hesabını Business Manager Hesabına Bağlamak

Instagram hesabının Business Manager hesabına bağlanabilmesi için my business bölümünde bulunan, business settings bölümünden, Instagram account bölümüne tıklanılması gerekmektedir. Tıklama işlemi gerçekleştirildikten sonra açılmış olan sayfada gerekli boşlukların doldurulmasından sonra, bağlanılan Instagram hesabı ile Facebook reklam hesabının bağlanabilmesi için, bir başka sayfaya yönlendirme işlemi gerçekleşmektedir.

Power Editör Bölümüne Gidilerek Instagram Reklamı Oluşturmak

Gerçekleştirilmiş olan tüm adımlar sonrasında power editör bölümüne girilerek, Instagram’a reklam verilip verilemeyeceği görülebilmektedir. Artı  (+) kısmı tıklanarak kampanya oluşturma işlemine geçilebilinmektedir. Bu kısma kadar tüm işlemler tamamlanıldıysa, artık eni kampanya oluştur kısmı seçilebilinmektedir. Video görüntüle, mobil uygulama indir veya web sitesine tıkla gibi tuşlar aracılığıyla daha fazla tıklanma alınarak reklamlardan daha yüksek verim elde edebilmek mümkün olmaktadır.

Bütçe Belirlemek

Instagram’a reklam verebilmek için gerçekleştirilen adımlar sonrasında belirlenmiş olan bütçe sisteme girilerek reklam ayarları yapılmaya başlanabilmektedir. Reklam düzenlemeleri, günlük veya aylık olacak şekillerde, ne kadar reklam verilmek isteği belirlenerek gerçekleştirilebilmektedir. Doğru bir zaman diliminin seçilmesi, bütçeden en iyi verimi alabilmek için oldukça önemlidir. Çünkü bütçeniz eğer düşük ise aylık reklam yapmanız, bütçenizin de olumsuz etkilenmesine sebep olabilecektir.

Okumalısın ;
E-ticaret Siteleri İçin Ramazan Ayına Hazırlanma Rehberi

Audence Kısmı ile Hedef Kitle Belirleme

Dijital ortamlarda reklam yapabilmenin en güzel gözüken yanlarında bir tanesi de hedef kitlelere ulaşılabilinmesi için birçok yöntemin yer alıyor olmasıdır. Audence kısmı ile hedef kitlelerinin belirlenebilmesi oldukça önemli bir özelliktir. Bu yöntem sayesinde, reklamları yalnızca görmesi gerekli olan kişiler görebilmekte ve reklamları görmesi istenilmeyen kişiler için gereksiz yere ödeme yapılmamış olmaktadır. Bu nedenle, Audence kısmı ile hedef kitle belirleme adımı oldukça önemli olup, bu adım üzerinde özellikle durularak en doğru karaların verilmesi, işletmeler açısından en iyi reklam istatistiklerinin alınabilinmesine katkı sağlayabilmektedir.

Instagram’a Reklam Verebilmek İçin En Son Adım: Yerleştirme

Yerleştirme adımı ile Instagram’da yayınlanmak istenilen içeriklerin,  Instagram’ın hangi bölümünde yayınlanacağı seçilebilinmektedir. Bu seçim yapıldıktan sonra bütçeye ve reklamlardan beklentilere göre ödeme gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Sonrasında karşılaşılacak olan, hızlı ve standart seçenekleri arasından birisinin tercih edilerek son adıma geçilmesi gerekmektedir. Bu işlemlerin tümü tamamlandıktan sonra, sol tarafta bulunmakta olan reklam ikonuna tıklanarak Instagram sayfasının seçilmesi gerekmektedir. Artık reklamın ne şekilde görüldüğü görülebilmektedir.

Tüm bu işlemler gerçekleştirilip reklam verme işlemi de başarıyla sonuçlandırıldığında artık 1 milyara yakın kullanıcı kitlesi bulunan Instagrm’a reklam verilerek hedef kitleye ulaşmak mümkün olmaktadır.

Bir Cevap Yaz

Senin Ticaretin Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *