«
 1. Anasayfa
 2. E-Ticaret
 3. İsviçre’de Şirket Ne Şekilde Kurulmaktadır?

İsviçre’de Şirket Ne Şekilde Kurulmaktadır?

İsviçre’de-Şirket-Ne-Şekilde-Kurulmaktadır

İsviçre’de Şirket Ne Şekilde Kurulmaktadır?

Ticari faaliyetler yürütmeyi istemekte olan işletme veya kişilerin ilk önce şirket kuruluşu yapması gerekmektedir. Şirket kuruluşu yapmayı düşünenlerin büyük bir kısmı Türkiye’de şirket kurmayı gerçekleştirmekte iken bir kısmı da şirketlerinin kuruluşunu yurtdışında yapmaktadır. Yurtdışında şirket kurmayı isteyen işletmelerin ve kişilerin pek çok avantajlardan faydalanmasını sağlamaktadır. Yurtdışında şirket kurmak isteyenlerinde genel olarak şirket kurmak için Avrupa ülkelerine yöneldikleri bilinmektedir.

İsviçre, Fransa, İngiltere, Almanya gibi Avrupa ülkeleri şirket kurmak isteyenlerin en çok tercih ettikleri ülkelerden bazılarıdır. Bu ülkeler arasından şirket kurmak isteyenlerin en fazla tercih ettikleri ülkelerden biri de İsviçre’dir. İsviçre’de şirket kurmanın kişilere ve işletmelere bazı avantajlar sağladığı da bilinmektedir.

İsviçre Hakkında Bilinmesi Gerekenler

İsviçre veya diğer bilinen adıyla İsviçre Konfederasyonu Avrupa’nın bilinen en merkezi ülkeleri arasında yer almaktadır. Güney, Orta ve Batı Avrupa’nın birleşim noktalarında yer almakta olan İsviçre’nin nüfusu ise 8,63 milyon civarındadır.

İsviçre’nin komşuları Avrupa’nın en büyük ülkeleri olan Avusturya, İtalya, Fransa, Almanya ve Lihtenştayn’dır. İsviçre’de şirket kuran işletme ve kişiler, ülkenin jeopolitik konumu açısından Avrupa’nın pek çok ülkesine de hizmet ve ürün satışlarını gerçekleştirebilmektedir.

Okumalısın ;
Ürün Sayfanızda Tüketicilerin Dikkatini Çekebilmek İçin Yöntemler

İsviçre’de şirket kurarak Avrupa’da faaliyet göstermeyi isteyen işletmelerin ve kişilerin bu ülkede şirket kurmadan önce bilmeleri gereken bazı unsurlar yer almaktadır.

İsviçre’deki Şirket Türleri Hangileridir?

Faliyetlerini Avrupa’da sürdürmek amacıyla İsviçre’de şirket kurmak isteyen işletmelerin ve kişilerin tercih edebilecek olduğu pek çok şirket türü yer almaktadır. Limited ve Anonim şirketleri genellikle ülkede şirke kurmak isteyenlerin tercih ettiği şirket türleri olsa da başka şirket türleride bulunmaktadır. Bu şirket türlerinden bazıları;

 • Şahıs şirketleri,
 • Sınırlı ortaklık şirketleri,
 • Limited anonim şirketleri,
 • Genel ortaklık şirketleri,
 • Kooperatif,
 • Sınırlı sorumlu şirketler,

Şirket türleri İsviçre’de şirket kurmayı isteyenlerin hakkında bilgi sahibi olması gereken şirket türleri arasında yer almaktadır.

Şahıs Şirketi

İsviçre’de şirket kurmak isteyenlerin limited ve anonim şirketlerinden sonra en fazla kurmayı tercih ettikleri şirket türlerinin başında bulunmaktadır. Bir kişinin kurabilecek olduğu şahıs şirket türünü genel olarak küçük ölçekli işletmeler kurmayı istemektedir. Bu şirket türleri bireylerin sorumluluğunda bulunmaktadır.

Sınırlı Ortaklık Şirketi

Sınırlı ortaklık şirketi, İsviçre’deki şirket türlerinden biri olup, bu şirket türü çok fazla tercih edilmeyen şirket türlerindendir. Çünkü bu şirket türünde, genel olarak şirket çok ortaklı bir yapıda kurulmaktadır ancak bir ortak tam yetki sahibi iken diğer tüm ortakların yetkileri sınırlandırılmaktadır.

Limited Anonim Şirketi

Limited Anonim şirket türü, İsviçre’de kurulabilecek olan bir başka şirket türü olarak bilinmektedir. Limited Anonim şirketler tüzel bir kişiliğe sahip olup, bu tür şirketlerde hissedarların veya yöneticilerin bir tanesinin İsviçre’de yaşıyor olması gerekmektedir. Limited Anonim şirketi kurmak isteyenlerin yüz bin CHF sermayelerinin olması ve bu sermayenin de %20’sini peşin ödemleri gerekmektedir.

Okumalısın ;
En Çok Tercih Edilen ve En İyi SEO Analiz Siteleri Araçları

Genel Ortaklık Şirketi

Genel ortaklık şirketi, İsviçre’deki şirket türleri arasında bulunmakta olup, bu şirket türü şahıs şirketi ile ortak özelliklere sahip şirket türü olarak bilinmektedir. Ancak bu şirket türünde şahıs şirketlerinden farklı olarak işletme sahibi yalnızca bir kişi olamamaktadır. Yani işletme sahipliği birden çok kişide bulunmaktadır. Genel ortaklık şirketlerinin tüzel kişilikleri yer almamaktadır.

Kooperatif

Kooperatif, sosyal şirket modellerinden biri olarak bilinmektedir. Kooperatiflerde şeffaflık oldukça ön plandadır. Kooperatif kurmak için bir sermayeye ihtiyaç olmayıp, yönetim kurulu üyesi ve yedi ortak bulunarak açılabilen bir şirket türüdür.

İsviçre’de şirket kurmak isteyenlerin kurabilecekleri başlıca şirket türleri bunlardır. İsviçre’de şirket kurabilmek için bu şirket türleri daha detaylı araştırılarak kişilerin kendilerine en uygun şirket türüne karar vererek şirket kuruluşlarını gerçekleştirmeleri gerekmektedir.

İsviçre’de Şirket Kurmanın Avantajları

 • İsviçre’de şirket kurularak yurtdışı hibe ve teşviklerinden yararlanılabilinmektedir.
 • Çok fazla sermayenin bulunmasına gerek yoktur.
 • Markanın uluslararası bir düzeye taşınmasını sağlamaktadır.
 • Döviz geliri elde edilmesini sağlamaktadır.
Bir Cevap Yaz

Senin Ticaretin Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *