«
 1. Anasayfa
 2. Öneri
 3. Kış Sezonunda Satışlarını Arttırmak İsteyen E-ticaret Firmalarına 4 İpucu

Kış Sezonunda Satışlarını Arttırmak İsteyen E-ticaret Firmalarına 4 İpucu

E-ticaret Firmalarının Facebook Sayfa Analizi

E-ticaret ile internetten ürün ve hizmet satışı yapmak isteyen firmalarının ortak amacı satışlarını arttırmaktır. Firmalar satışlarını arttırmak için farklı stratejiler geliştirmektedir. Fakat bu stratejiler uygulanan sezona göre farklılık göstermektedir. Yani firmaların kış sezonunda uyguladığı stratejiler yaz sezonunda uyguladığı stratejilerden farklıdır. Biz de kış sezonuna girmiş olduğumuz bu günlerde satışlarını arttırmak isteyen e-ticaret firmaları için birkaç ipucu vereceğiz. Sizler de yazımızdan yararlanarak e-ticaret sitenizi kış sezonuna hazırlayabilir ve satışlarınızı büyük ölçüde arttırabilirsiniz.

E-ticaret Sitenizi Kış Sezonuna Uygun Tasarlayın

Kış sezonunda satışlarını arttırmak isteyen e-ticaret firmalarının site tasarımlarına önem vermesi gereklidir. Çünkü e-ticaret sitesi tasarımında içerisinde bulunan mevsimi yansıtmak tüketicilerin satın alma kararlarını olumlu bir şekilde etkilemektedir. Dolayısıyla e-ticaret firmaları web sitelerini kış sezonuna uygun tasarlamalıdır.

E-ticaret firmaları kış sezonuna uygun web site tasarlarken bazı unsurları göz önünde bulundurması gereklidir. Bu unsurlar şunlardır:

 • Site tasarımının modern olmasına özen gösterilmelidir.
 • Tüketicilerin ilgisini çekmek için dinamik temalar kullanılmalıdır.
 • Kurumsal kimliği yansıtan bir web site ortaya çıkarılmalıdır.
 • Ana sayfa tasarımında öne çıkanlar, çok satanlar ve yeni gelenler kategorilerinde kışlık ürünlere yer verilmelidir.
 • Tüketicilere güven veren bir ödeme sayfası tasarlanmalıdır.
Okumalısın ;
Geçici Vergi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Sizler de sıraladığımız unsurları göz önünde bulundurarak web sitenizi kış sezonuna uygun tasarlayabilirsiniz. Böylelikle tüketicilere kış mevsimi ruhunu yaşatabilir ve onların ilgisini çekebilirsiniz.

Kış Sezonunda Satılacak Ürünlere Yer Verin

Kış sezonunda satışlarını arttırmak isteyen e-ticaret firmalarının yapması gerekenlerden bir diğeri de kış sezonunda satılacak ürünlere yer verilmesidir. Bunun için aylar öncesinde kış hazırlıklarına başlanmalıdır. Genellikle birçok e-ticaret firması kış sezonuna ait ürünlerin stoklarını eylül ve ekim aylarında tamamlamaktadır. Aylar öncesinde hazırlıklara başlamayan firmalar tedarikçilerin elinde kalan ürünleri satın almak zorunda kalmaktadır. Hal böyle olunca da firmalar markaları ile uyuşmayan ürünleri satmaktadır.

E-ticaret firmalarının kış sezonunda satılacak ürünleri bulması ve stoklarına eklemesi için;

 • Geçmiş kış sezonuna ait en çok satılan ürünleri saptaması gereklidir.
 • Tüketicilerin arama motorlarında en çok hangi ürünleri arattığı analiz edilmelidir.
 • Rakip firmaların kış sezonunda hangi tür ürünleri daha fazla sattığı araştırılmalıdır. Araştırmalar doğrultusunda bu ürünlere benzer ürünler tedarik edilmelidir.

Sizler de kış sezonunda satacağınız ürünlere web sitenizde yer vererek kış mevsiminde satışlarınızı büyük ölçüde arttırabilirsiniz.

Kış Sezonunda Kampanyalar Düzenleyin

E-ticaret firmaları kış sezonunda satışlarını arttırmak için pek çok kampanya düzenlemektedir. Çünkü sonbahar ve kış sezonları yoğun bir kampanya dönemleridir. Black Friday’den 11.11 indirimlerine, Yılbaşı indirimlerinden Sevgililer Günü indirimlerine kadar pek çok özel günler kış sezonunda mevcuttur. Binlerce kişi bu özel günlerde sevdikleri için hediye almak istemektedir. Bu durumda da indirim oranlarının en çok olduğu e-ticaret firmalarını tercih etmektedir.

Okumalısın ;
eBay Komisyon Oranları Nedir?

Sizler de kış sezonunda satışlarını arttırmak isteyen bir e-ticaret firmasıysanız Black Friday, Yılbaşı ve Sevililer Günü’ne özel kampanyalar düzenleyebilirsiniz. Kampanyalarda ürünlerinizi indirimli fiyatlarla tüketicilerin önüne çıkarabilir ve satışlarınızı arttırabilirsiniz.

Sosyal Medya Platformlarının Gücünden Yararlanın

E-ticaret ile kış sezonuna ait ürünler satmak isteyen firmaların satışlarını arttırabilmesi için sosyal medya kullanımına önem vermesi gereklidir. Bunun için de Facebook, Instagram, Twitter ve TikTok gibi sosyal medya platformlarının gücünden yararlanılmalıdır. Böylelikle e-ticaret firmalarının gün içerisinde sosyal medya platformlarında gezinen kitlelere ürün ve hizmetlerini tanıtabilmeleri, onları web sitelerine çekebilmeleri mümkündür.

E-ticaret firmalarının popüler sosyal medya platformlarında düzenli ve profesyonel bir iletişim yürütmesi de oldukça önemlidir. Böylelikle hedef kitleye ulaşabilmekte ve onların satın alma kararlarını etkileyebilmektedir. Bunun yanı sıra da e-ticaret firmalarının kış sezonuna ait ürünlerini sosyal medya platformlarında ön plana çıkarması için reklam çalışmaları yapması gereklidir. Sizler de sosyal medya platformlarının gücünden yararlanarak marka bilinirliğinizi arttırabilir ve kış sezonunda yüksek kazançlar elde edebilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

Senin Ticaretin Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *