«
 1. Anasayfa
 2. E-Ticaret
 3. KOBİ’lere Yönelik E-İhracat Rehberi

KOBİ’lere Yönelik E-İhracat Rehberi

KOBİ’lere Yönelik E-İhracat Rehberi

KOBİ’lere Yönelik E-İhracat Rehberi

Son yıllarda e-ticaret alanında olduğu kadar e-ihracat alanında da faaliyet göstermekte olan KOBİ’lerin sayıları her geçen gün artış göstermektedir. E-ticaret yöntemi ile yurtiçinde yurt içinde hizmet ve ürünlerini internet üzerinden satmakta olan KOBİ’ler, markalarını yurtdışına tanıtabilmek ve daha çok satış gerçekleştirerek gelirlerini artırabilmek amacıyla e-ihracat alanına yönelmeyi tercih etmektedir.

E-ihracat yöntemi ile yurtdışına satış yapmakta olan KOBİ’ler farklı ülkelere markalarını tanıtabilme imkânı bulurken aynı zamanda döviz geliri de elde etmektedir. e-ihracat alanına girebilmek için deneyimi ve gerekli bilgisi bulunmayanlar e-ihracat KOBİ teşvikleri ve e-ihracat KOBİ desteklerinden yaralanıp yurtdışına satış gerçekleştirebilmektedir.

E-ihracat Ne Demektir?

E-ihracat, markaların hizmetlerini ve ürünlerini e-ihracat pazaryeri alanlarından veya e-ihracat sitelerinden yurtdışına sattıkları ticari faaliyetlere verilmekte olan addır.

Pek çok markanın e-ihracat yapabilmek için kendilerine ait siteleri tercih etmekte olduklarını söylemek mümkündür. Bunun sebebi de kendilerine ait sitelerden satış yapmayı gerçekleştirerek markalar hem hizmetlerini hem de ürünlerini kolaylıkla tanıtabilirken düşük maliyetlerle de satış yapabilme olanağı bulmaktadır.

KOBİ’ler Nasıl E-ihracat Yaparlar?

KOBİ’lerin e-ihracat yaparken tercih edebilecekleri iki değişik satış alanı bulunmaktadır. Bunlar e-ihracat pazaryeri ve e-ihracat siteleri olarak bilinmektedir.

Okumalısın ;
E-ihracat Lojistik Süreçlerinde Nelere Dikkat Edilmeli?

E-ihracat pazaryeri alanları: e-ihracat pazaryeri alanları; ETSY, Aliexpress, Ebay, Amazon gibi alanlara verilmekte olan genel addır. KOBİ’lerin bu alanlarda mağaza açarak yurtdışına satış gerçekleştirmeleri mümkün olmaktadır. Ancak bu yöntemi tercih eden markaların satmış oldukları her ürün için komisyon ödemeleri gerekmektedir.

E-ihracat siteleri: KOBİ’lerin yurtdışına satış yapabilmek için kendilerine ait olarak kurdukları çevrimiçi mağaza ile satış yapma yöntemine verilen addır. Bunun için genel olarak hazır e-ihracat yapıları daha çok tercih edilmektedir. Hazır yapılar ile e-ihracat markaları kendilerine ait siteleri daha kolay kurarak satış yapabilmektedir. Ayrıca e-ihracat siteleri, daha karlı satış yapabilmeye ve marka bilinirliği yaratmaya yardımcı olmaktadır.

Genel olarak ilgili Pazar ülkelerinde tanınmak ve bir marka yaratmak isteyen KOBİ’ler kendilerine ait olan bir e-ihracat sitesi kurarak çevrimiçi mağazalar üzerinden satış yapmaktadır.

E-ihracat yapmayı istemekte olan KOBİ’lerin satış yapacak oldukları alana karar vermelerinin ardından önem vermeleri gerekmekte olan bir başka süreç de e-ihracat satış yöntemi olarak bilinmektedir. Bu nokta da ise KOBİ’ler geleneksel ihracatı veya mikro ihracatı tercih edip yurtdışına ürünlerini satabilmektedir.

Geleneksel İhracat: E-ihracat yaparken KOBİ’lerin ihracatçılar birliğine kayıt yaptırarak yurtdışına satış yapmakta olduğu yönteme verilen addır.

Mikro ihracat: mikro ihracat markaların 30 kg. ağırlık ve 15.000 Euro’ya kadar olan hizmet ve ürünlerini ETGB kapsamında yurtdışına satmakta olduğu yönteme verilmekte olan addır.

E-ihracat yapmakta olan KOBİ’lere bakıldığında pek çok orta ve küçük ölçekteki işletmenin Mikro ihracat yöntemini tercih etmekte olduğu görülmektedir. Bunun nedeni de mikro ihracat yönteminde KDV’siz fatura kesmek ve herhangi bir yerden izin alınmadan satış yapabilmek gibi avantajlarının bulunuyor olmasıdır.

Okumalısın ;
Elektronik Ticarette Satış Arttıran 5 Etkili Yöntem

E-ihracat KOBİ Destekleri Nelerdir?

KOBİ’lerin yurtdışına açılmalarını sağlamak ve onları e-ihracata teşvik edebilmek için verilmekte olan pek çok KOBİ desteği yer almaktadır. Genel olarak bu destekler e-ticaret alanındaki öncü firmalar veya Ticaret Bakanlığı tarafından sağlanmaktadır. Ticaret Bakanlığı tarafından verilmekte olan e-ihracat KOBİ desteklerinin bazıları:

 • Birim desteği,
 • Fuar desteği,
 • Belge desteği,
 • Pazar araştırması seyahat desteği,
 • Rapor desteği,
 • Şirket satın alma desteği,
 • Marka tescili ve koruma desteği,
 • Reklam desteği,

KOBİ’ler Nasıl E-ihracat Sitesi Kurar?

E-ihracat yapmak isteyen orta ve küçük ölçekli işletmelerin hizmet ve ürünlerini yurt dışına satabilmeleri için bir e-ihracat sitelerinin olması gerekmektedir. E-ihracat sitesi kurmaya karar veren işletmeler genel olarak e-ticaret sitesi yazdırma, açık kaynak kodlu e-ticaret alt yapısı veya hazır e-ticaret alt yapısı yöntemlerinden bir tanesini seçerek site kurmaları gerekmektedir.

E-ihracat yapmaya karar veren KOBİ’lerden pek çoğu hazır e-ticaret paketlerini tercih ederek e-ihracat sitesi kurmaktadır.

Bir Cevap Yaz

Senin Ticaretin Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *