«
  1. Anasayfa
  2. Pazarlama
  3. KOBİ’lere Yönelik Pazarlama Stratejileri

KOBİ’lere Yönelik Pazarlama Stratejileri

Şirket Kuruluşu Sırasında Kaçınılması Gereken Hatalar (1)

KOBİ’lere Yönelik Pazarlama Stratejileri

Ülkemizde bulunan işletmelerin %99,8’lik büyük oranıyla küçük ve orta büyüklükteki işletmeler oluşturmaktadır. KOBİ, yıllık bazında bakıldığında işçi sayısı 250 kişiden fazla olmayan ve yıllık bilançoları 125 milyonun üstüne çıkmayan işletmelere verilen isimdir. Son yıllardaki internet kullanımında yaşanan artışlar ve sosyal medyaların kullanım sayısının giderek artması sebebiyle KOBİ’ler artık işlerini dijital ortamda gerçekleştiriyor.

Böylelikle belirledikleri hedef kitlelerine ulaşmada zorluk yaşamıyorlar ve gelirlerinde artış yaşanıyor. Küçük ve orta büyüklükteki işletmelerin gelişebilirlikleri yalnızca dijital dönüşümler sayesinde olmuyor. Bunların yanı sıra pazarlamalara verilen önem de etkili oluyor. Çünkü dijital alandaki pazarlamalar, küçük ve orta büyüklükteki işletmelerin başarıya ulaşmalarındaki temel nedendir.

Rakip Analizleri

Hangi sektörde olduğunuz fark etmeksizin ister küçük ya da orta ölçekli işletmeniz olsun her sektörde faaliyet göstermekte olan işletmelerin yine aynı sektörde faaliyet gösteren rakipleri bulunmaktadır. Marka sahipleri, rakiplerini iyi analiz edip onlara yönelik stratejilerini kontrol altına alarak kendilerine has pazarlama stratejileri oluşturur.

Çoğunlukla KOBİ’ler pazarlama stratejilerini geliştirmeden önce iyi bir rakip analizi yapmış olurlar. KOBİ’ler analiz sırasında rakiplerinin internet sayfaları, Google reklamları, influencer marketing, SEO ve sosyal medyadaki çalışmaları gibi dijital pazarlamada önemli hususlara dikkat ederek rakiplerini kontrol altına alır ve rakip analizlerini kolay bir şekilde başarıyla tamamlar.

Okumalısın ;
Ürün Sayfanızda Tüketicilerin Dikkatini Çekebilmek İçin Yöntemler

Hedef Kitlenin Tanınması

KOBİ’lere yönelik pazarlama stratejilerinden biri de hedef kitlenin analizidir. Çünkü her firma kendi ürünlerini tanıtmak ve satışlarını gerçekleştirmek için bir hedef kitleye ihtiyaç duyar. Hedef kitlesini etrafa iyi tanıtabilen KOBİ’ler ise daha kolay pazarlama stratejileri gerçekleştirip başarıyı yakalar.

KOBİ’lere yönelik pazarlama stratejileri geliştirilirken yapılması gerekenler arasında yer alan hedef kitlenin analizlerinde cinsiyet oranları, yaş dağılımı, internet bağımlılığı ve sosyal medya kullanım oranları gibi hususlara dikkat edilir.

Sosyal Mecralara Verilen Önem

Sosyal medyanın kullanımı pazarlama stratejileri geliştirmek isteyen her insanın önem vermesi gereken bir platformdur. Çünkü gün geçtikçe sosyal medyanın kullanımı artış göstermiştir. Bu sebeple sosyal medyalar üzerinden pazarlamalarını yürüten küçük veya orta ölçekli şirketler hedef kitlesine daha çabuk ulaşır.

Paylaşım yapılacak gün, paylaşımların sıklığı, içerik çeşitliliği, sosyal medyadaki reklamlar ve sosyal medyadaki özelliklerin kullanımı gibi pek çok hususa da pazarlama stratejileri geliştirilirken dikkat edilir.  Sizler de bunlara önem vererek markanızın sosyal medya üzerinden hedef kitlesine ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

SEO İle Hedef Kitleye Ulaşın

Pazarlama stratejileri sırasında önem verilmesi gereken bir diğer konu arama motoru optimizasyonlarıdır. Arama motoru optimizasyonu, işletme internet sitenizin Google Botları tarafından taranmasına ve indekslenmesini kolaylaştıran optimizasyon sürecinin adıdır.

Okumalısın ;
İngiltere’de Nasıl Şirket Kurulabilir?

Çoğunlukla anahtar sözcük çalışmalarından görsel optimizasyonlara kadar pek çok süreci kapsar.  Arama motoru optimizasyonlarına yönelik çalışmalar yapan KOBİ’ler arama motorunda daha fazla görünür olmaktadır ve böylece hedef kitlelerine kolayca ulaşır.

İnstagram’a Yoğunluk Verin

Dijital pazarlamalar üzerine yapılan araştırmalarda Türkiye, en çok İnstagram kullanan ülkeler arasında yer aldığı gösteriliyor. Bu nedenle küçük ve orta ölçekli işletmelerin İnstagram’a ağırlık vermeleri halinde hedef kitlesine daha kolay ulaşma sağlıyor ve markalarının tanınırlıkları artıyor.

KOBİ’ler markalarının tanınırlığının yanı sıra müşterilerine güven aşılayarak ürün satışını hızlandırıyor. İnstagram’ın bu gibi avantajlarından faydalanmak için de düzenli iletişimlerin kurulması, hikaye veya Reels özelliklerinin kullanılması, güven duyulan bir profil yaratılması ve reklam çalışmaları yapması gerekiyor.

İnfluencer Marketing Yardımıyla Hedef Kitlenin Artması

Sosyal medya kullanımlarında yaşanan artışlar KOBİ’lerin pazarlama süreçlerindeki etkili olan İnfluencer Marketing; markaların ürünlerini, hizmetlerini tanıtarak ürün bilinirliklerini arttırma gibi amaçlarla yüksek takipçisi olan İnstagram adresleri ve Youtube kanalları ile iş birliği yaptığı çalışmalara verilen addır. Influencer pazarlama araştırmaları sayesinde KOBİ’lerin pazarlama sorunlarından biri olan hedef kitleyi genişletme sorunu ortadan kalkıyor.

Bir Cevap Yaz

Senin Ticaretin Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *