«
 1. Anasayfa
 2. E-Ticaret
 3. Kriz İletişimi ve Kriz Yönetimi Hakkında İpuçları

Kriz İletişimi ve Kriz Yönetimi Hakkında İpuçları

Kriz-İletişimi-ve-Kriz-Yönetimi-Hakkında-İpuçları

Kriz İletişimi ve Kriz Yönetimi Hakkında İpuçları

Kriz iletişimi ve kriz yönetimi konusunda gelişim gösterebilmek ve bu konu hakkında düşünmek, şirketler açısından oldukça önemlidir. Sorunları krize dönüşmeden çözebilmeye yardım eden ve problem çözebilme refleksini geliştirmekte olan bu iletişim, iş verimliliği konusunda oldukça etkili bir yöntem olarak bilinmektedir

E-ticaret yapılırken karşılaşılabilen veya karşılaşılabilecek olan sorunların, krize dönüşmeden çözülmesine yardımcı olabilecek yönetim şekli olarak bilinen kriz iletişimi ve kriz yönetimi hakkında bilinmesi gereken bazı ipuçları yer almaktadır.

Kriz Yönetimi Ne Demektir?

Kriz yönetimi, marka ve şirket çıkarları doğrultusunda krize sebep olabilecek durumların en az zarar ile çözülebilmesi veya krize sebep olabilecek durumların önlenerek bertaraf edilebilmesi için ihtiyaç duyulan etkinlik ve hazırlıkların yönetilmesi olarak bilinmektedir. Bu nedenle de kriz yönetimi, planlanmış olan işler istenildiği gibi gitmediği durumlarda veya herhangi bir tehditle karşılaşıldığında acil olarak başvurulabilecek olan yönetim planıdır.

E-ticaret alanının sunmuş olduğu en önemli hizmetlerden biri olan direkt ve hızlı iletişim, sorun çözebilme yeteneğini de zorunlu olarak beraberinde getirmektedir. Çünkü müşterilerin karşılaşmış oldukları sorunlar, doğru çözüm yolları üretilemediğinde krize dönüşebilmektedir. Ayrıca e-ticaret alanındaki ekonomik sorunlar ve bazı olumsuzluklar da en iyi şekilde yönetilemediği takdirde krize yol açabilmektedir. Kriz yönetimi, karşılaşılan tüm sorunların marka imajına hiçbir zarar vermeden çözebilmeye yardımcı olabilen iletişim biçimidir.

Okumalısın ;
Cimri Komisyon Oranları Nelerdir?

Kriz Ne Demektir?

Kriz, e-ticaret şirketlerinin, kurum veya kuruluşların marka imajlarını zedeleyebilen, hatta varlıklarını bile tehdit edebilen oldukça ciddi bir durum olarak bilinmektedir. İçinde bulunulan hızlı iletişim çağında, farkına varılamayan bir usulsüzlük, maksadı aşan tepkiler, çalışanların kullanabileceği yanlış bir söz veya aksayan hizmetler gibi problemler, beklenenden daha da fazla büyüyebilmektedir.

Bu problemlerin e-ticaret şirketlerinin yorumlarında yer alması, internette haber olması, yerel veya ulusal basına yansıması kısacası karmaşık ya da basit bir problemin kamuoyuyla tek taraflı şekilde paylaşılması krize dönüşebilmektedir.

Kriz Yönetimi Ne Şekilde Olmalıdır?

Kriz yönetimi ve kriz iletişimi konusunda ihtiyaç duyulmakta olan en önemli unsur iyi yapılmış plandır. Şirket içinde yapılacak olan kriz yönetimi planı, aniden karşılaşılabilecek durumlarla ilgili konularda daha soğukkanlı ve organize bir biçimde davranabilmeyi sağlamaktadır. Kriz yönetimi planları yapılırken farklı durumlar ve koşullar için farklı planların yapılması gerektiği unutulmamalıdır. Örneğin;

 • Üretimden kaynaklanan problemler yani ayıplı veya hasarlı ürün,
 • Teknik problemler ve altyapı sorunları,
 • Tedarik ( ham madde ) ve ulaşım sorumları,
 • Ürün teslimatları ile ilgili sorunlar (kargo),
 • Ekonomik krizlerden oluşan problemler,
 • Doğal felaketler sonrası ortaya çıkan sorunlar,
 • Bölgesel veya küresel salgınlar,
 • Suçlu aramamaya özen göstermek,
 • Çözüme odaklanabilmek,
 • Proaktif kriz yönetimleri,
 • Proaktif kriz yönetimlerinde önemli unsurlar,
 • Kriz yönetimi örnekleri,
Okumalısın ;
Zalando'da Satış Yapabilmeniz İçin Bilmeniz Gerekenler

Benzeri farklı sorunlara, farklı yaklaşımlar geliştirilebilmesi gerekmektedir. daha önceden üzerinde çalışılmış ve bir uzlaşmaya varılmış kriz planları; olası zararların en aza indirgenmesine ve daha hızlı bir şekilde hareket edebilmeye yardımcı olabilmektedir.

Hızlı İletişim Kurmak

Daha önceden hazırlanmış olan kriz iletişimi planının bulunması, krizin başladığı andan itibaren iletişim kurabilmeyi kolaylaştırmaktadır. Ürünleri veya markayı kamuoyu önünde kötü gösteren, hedef alan ve direkt olarak müşterileri ilgilendiren konular hakkında hızlı bir biçimde hareket edilmesi gerekmektedir. Bu gibi durumlarda konuya dâhil olarak durumu açıklamak ve sorulara gereken cevapları vermek gerekmektedir.

Kriz iletişimlerinde hızlı iletişim kurmak, acele edilerek müdahalede bulunmak demek değildir. Hızlı iletişim kurmak, krizi çözebilmek için yapılabileceklere karar verme zorunluluğu olunmayan fakat kamuoyuna bir açıklamada bulunarak olaya dâhil olunan ve en kısa zamanda çözüme ulaşacağının bildirildiği adımdır. Genellikle krizin büyümesine samimi yapılan açıklamalar engel olabilmektedir.

Kriz Ekibi Oluşturmak

Problemlerin çözülebilmesi için bir ekip kurulması gerekmektedir. kriz yönetimi boyunca, sürecin en başından sonuna kadar görev alması gereken bu ekip, konuyu en ince detaylarına kadar ele alarak çalışmalarını gerçekleştirmelidir.

Bir Cevap Yaz

Senin Ticaretin Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *