«
 1. Anasayfa
 2. E-Ticaret
 3. Lojistik Ne Demektir? E-ticarette Lojistik Süreçleri ve Yönetimleri

Lojistik Ne Demektir? E-ticarette Lojistik Süreçleri ve Yönetimleri

Lojistik-Ne-Demektir-E-ticarette-Lojistik-Süreçleri-ve-Yönetimleri

Lojistik Ne Demektir? E-ticarette Lojistik Süreçleri ve Yönetimleri

Tüketiciler e- ticaret sitelerinden alışveriş yaptıklarında, satın almış oldukları hizmet veya ürünlerin, kendilerine en hızlı şekilde ulaşmasını istemektedir. Bunun yanı sıra tüm tüketicilerin ortak noktaları almış oldukları ürünlerin kendilerine sorunsuz şekilde ulaştırılabilmesidir. Bu sebeple e-ticaret sitelerinin müşterilerine hızlı, kesintisiz ve sorunsuz bir şekilde ürünlerini ulaştırabilmeleri için en profesyonel şekillerde lojistik hizmeti sunması gerekmektedir.

E-ticaret alanında profesyonel anlamda lojistik yönetimi yapmak isteyen markaların, ilk olarak gerçekleştirmeleri gereken çalışma, planlı ve en doğru şekilde hareket edebilmektir. Ancak planlanmış ve en doğru şekilde gerçekleştirilen kargo, teslimat ve sipariş yönetimleri, e-ticaret firmalarının herhangi bir sorunla karşılaşmamasını sağlayabilmektedir.

Lojistik Ne Demektir?

Lojistik, bilinen bir başka adı ile nakliye, hizmet ve ürünlerin şirketlere veya tüketicilere aktarılmasını sağlayan araç olarak bilinmektedir. Lojistik, istenilen ürünlerin istenilen zamanlarda ulaştırılabilmesi amacıyla hareket etmektedir.

E-ticaret alanında lojistik ise; müşterilerin istedikleri ürünlere, istedikleri zamanda ulaşmasını sağlamakta olan süreç şeklinde tanımlanabilmektedir.

E- ticaret Alanında Lojistik Neden Önemlidir?

E-ticaret yöntemi ile internet üzerinden hizmet ve ürünlerin satışını yapmakta olan tüm işletmelerin en önemli konularının ilk sırasında, e-ticaret lojistik yönetiminin yer alması gerekmektedir.  e-ticaret alanında lojistik yönetimi işletmeler bazı avantajlar sağlamasının yanı sıra bazı durumlarda dezavantajların ortaya çıkmasına da sebep olabilmektedir.

Okumalısın ;
Pinterest Reklamcılığı Hakkında İpuçları

Eğer e-ticaret yapan işletmeler lojistik yönetim süreçlerinde doğru ve planlı hareket etmezlerse maliyetlerin artması gibi durumla karşılaşabilmektedir. Bu sebeple işletmelerin maliyetleri düşürebilmeleri için lojistik süreçleri ile ilgili profesyonel anlamda çalışmalar yapmaları gerekmektedir.

 • Depolama masrafları,
 • Personellerin maliyetleri,
 • Tedarik masrafları,

Gibi masraflar e- ticaret işletmelerinin lojistik süreçlerinde planlama yapamadıklarında maliyetlerinin artmasına sebep olabilecek masraflardan bazılarıdır. Genel olarak ürün sayılarının az olduğu işletmelerde lojistik yönetimi oldukça kolay yapılabilirken, yatay e-ticaret modelini tercih ederek çalışmakta olan yani farklı kategorilerde ve farlı ürün gruplarında satış yapan işletmelerin lojistik yönetimlerinde sorunla karşılaşmamaları için, profesyonel anlamda depo yönetimi yapması gerekmektedir. Depo yönetimine gereken değeri vermemek, işletmelerin depo masrafları ile karşılaşarak e-ticarette karlılıklarının azalmasına neden olabilmektedir.

Dropshipping e-ticaret modelini tercih ederek çalışmakta olan markalar, e-ticaret depolama ve lojistik süreçlerini tedarikçiler ile gerçekleştirmektedir. Ancak bu noktada tedarikçiler ile markaların kendi aralarında iyi anlaşmalar yapmaları gerekmektedir. Aksi halde tedarikçiler tarafından gerçekleşebilecek hatalar yüzünden markaların geleceği olumsuz etkilenebilmektedir. Bu durumda müşteri memnuniyetsizliğine, marka bilinirliliğinin zedelenmesine, müşterilerin firmayı bir daha tercih etmemesine, firmanın maliyetlerinin olumsuz etkilenmesine neden olabilmektedir.

Okumalısın ;
E-ticarette Chat Botlarının En Önemli Faydaları

E-ticaret Alanında Lojistik Yönetimin Yapısı Nasıldır?

E-ticaret alanında lojistik yönetiminin temel yapısı;

 • Ürün taşıma,
 • Ürünlerin envanterini tutma,
 • Stokların kontrolü,
 • Ürünlerin idaresi,
 • Depolama,
 • Paketleme,
 • Maliyetlerin kontrol edilmesi,
 • Teslimat,

Gibi süreçlerden meydana gelmektedir.

E-ticaret Alanında Lojistik Yönetimin Ne Gibi Faydaları Bulunur?

e-ticaret alanında lojistik yönetiminin işletmelere pek çok fayda sağladığı bilinmektedir. Bu faydalardan bazıları şu şekildedir;

 • Lojistik yönetimi, e-ticaret alanında markaların yapmış oldukları işlerin kalitesini artırmaktadır.
 • Lojistik yönetimi sayesinde işletmelerin zaman yönetimleri kolaylaşmakta olup, çalışanların verimlilikleri artış gösterebilmektedir.
 • Lojistik yönetimi ile e-ticaret alanında hizmet veren işletmeler hizmet ve ürünlerinin hızlı sevk edebilmektedir. Bu durum da müşteri memnuniyetlerinin artmasına neden olmaktadır.
 • Lojistik süreçlerini en iyi şekilde yönetebilmek e-ticaret işletmelerinin daha kolay büyümelerine yardımcı olabilmektedir.
 • Lojistik yönetimi, markaların perakende satış noktalarında güçlü bağlar kurabilmelerine yardımcı olmaktadır.
 • Lojistik yönetimi doğru yapıldığı takdirde, markaya karşı duyulan güveni artırdığından sadık müşteriler kazanılmasına imkân tanımaktadır.
 • Profesyonel şekilde yürütülebilen lojistik süreçleri işletmelerin maliyetlerinin azalmasını sağlamaktadır.

Lojistik yönetiminin e-ticaret alanındaki faydalarından bazılarıdır. E-ticaret alanında bu faydalardan yaralanabilmeyi isteyen işletmeler ya da kişiler lojistik süreçlerini en doğru, programlı ve planlı bir şekilde yönetebilmeye özen göstermelidir.

Bir Cevap Yaz

Senin Ticaretin Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *