«
 1. Anasayfa
 2. E-Ticaret
 3. Macaristan’da Nasıl Şirket Kurulmaktadır?

Macaristan’da Nasıl Şirket Kurulmaktadır?

Macaristan

Macaristan’da Nasıl Şirket Kurulmaktadır?

Var olan işlerini geliştirebilmeyi isteyen kişiler veya yeni bir iş projesi bulunanların ilk hedefleri yurtdışına açılmayı istemek olmaktadır. Çünkü işlerini yurtdışına taşımayı isteyen kişilerin bu şekilde daha geniş bir hedef kitleye hitap edebilmesi hem de döviz olarak gelir elde etmesi mümkün olmaktadır. Yurtdışına açılarak işlerini devam ettirmek isteyenler bu planlarını yaparken yurtdışında nasıl şirket kurulacağını da bilmek istemektedir.

Yurtdışında şirket kurmanın tercih edilmesinde, farklı ülkelerde işletmelerin veya kişilerin daha uygun vergi oranlarıyla şirket kurabilmesinin mümkün olması etkin bir şekilde rol oynamaktadır. Genel olarak pek çok firma, şirket kurmak istedikleri ülkeyi seçerlerken Avrupa ülkelerine yönelmeyi tercih etmektedir ve aynı zamanda bu şirket kurmak için tercih edilen Avrupa ülkelerinden birinin de Macaristan olduğu bilinmektedir. Bunun sebebi de Macaristan’da şirket kurabilmenin, işletmelerin ve kişilerin kolaylıkla faaliyetlerini yürütmelerine yardımcı olabilmesidir.

Macaristan Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Yurtdışında şirket kurmak isteyen pek çok işletme ve kişilerin Avrupa ülkeleri arasından en çok tercih ettiği ülkelerden birinin de Macaristan olduğu bilinmektedir. Macaristan, yaklaşık 9,75 milyon kişinin yaşamakta olduğu Orta Avrupa’da yer alan bir ülkedir. Şirket kurmak için oldukça uygun ülkelerden birinin de Macaristan olduğu bilinmektedir. Bunun nedeni de Macaristan’ın birçok Avrupa ülkesiyle komşu olmasıdır.

Okumalısın ;
2022 Yılında E-ticaret Sektöründe Beklenen Pazarlama Trendleri

Macaristan’ın başkenti Budapeşte olup, komşuları da Hırvatistan, Sırbistan, Ukrayna, Romanya, Slovakya, Slovenya ve Avusturya’dır. Macaristan’da şirket kurmayı isteyen işletmeler ve kişiler Macaristan’ın komşu ülkeleriyle de faaliyet göstermelerinin yanında döviz olarak gelirde elde edebilmektedir.

Macaristan’da Şirket Kurmak Ne Gibi Avantajlar Sağlamaktadır?

Macaristan’da şirket kurmayı amaçlayan işletmeler ve kişiler genel olarak ülkenin sağlamış olduğu avantajlardan da yararlanmak istedikleri için Macaristan’ı tercih etmek istemektedir. Macaristan’da şirket kurulmasının sağladığı bazı avantajlar şunlardır:

 • Macaristan konumu açısından pek çok Avrupa ülkesine yakın bulunmaktadır. Bu durum Macaristan’da şirket kuran işletmelerin veya kişilerin oldukça kolay bir biçimde faaliyetlerini yürütebilmelerine yardımcı olmaktadır.
 • Macaristan’da şirket kurma süreçleri kolay bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Genel olarak işletmeler veya kişiler 4 ya da 5 gün içerisinde şirket kurma işlemlerini tamamlayabilmekte ve faaliyetlerini sürdürebilmektedir.
 • Macaristan’da şirket kurulmasının maliyetleri diğer pek çok Avrupa ülkesine göre daha uygundur.
 • Macaristan, Avrupa’nın en düşük kurumlar vergisi alan ülkelerinden birisi olup, Macaristan’da vergi oranlarının %9 olduğu bilinmektedir.
 • İşletmeler hemen KDV numarası alıp faaliyet göstermeye başlayabilmektedir.
 • Macaristan’da şirket kurulmasının en büyük avantajlarından birisi de eğitim oranlarıdır. Macaristan’da eğitim düzeyi yüksek olmasından dolayı burada şirket kuran işletmeler oldukça kaliteli işçilere de ulaşabilmektedir.
 • Macaristan’da şirket kurulması işletmeleri uluslararası firmalar arasına taşıyabilmektedir.
 • Macaristan’da şirket kuran işletmeler ya da kişiler döviz olarak gelir elde etme imkânı bulmaktadır.
Okumalısın ;
E-ihracat İçin Sosyal Medya Stratejileri Geliştirme

Macaristan’da şirket kurarak faaliyetlerin sürdürülmesinin işletmeler ve kişilere sağlamış olduğu avantajlar olarak bilinmektedir.

Macaristan’da Şirket Kurmanın Ne Gibi Dezavantajları Bulunmaktadır?

Macaristan’da şirket kurulmasının avantajları olduğu gibi bazı küçük dezavantajları da beraberinde getirdiğinin bilinmesi gerekmektedir.

 • Macaristan’da şirket kurmaya karar vermiş olan işletmelerin ve kişilerin şirket kurabilmek için belirli bir miktar sermayelerinin bulunması gerekmektedir.
 • Macaristan’da faaliyet göstermekte olan pek çok firma olduğu için, Macaristan’da şirket kurmak isteyenlerin rekabet ortamına girmeleri gerekeceğinden rakipleri hakkında bilgi sahibi olmaları gerekmektedir.
 • Macaristan’da şirket kuran kişilerin iletişim kurabilmek için yabancı dil bilmeleri gerekmektedir.

Macaristan’da Şirket Nasıl Kurulmaktadır?

Macaristan’da iki değişik şirket çeşidi yer almaktadır. Bunlar sermaye şirketleri ve şahıs şirketleri olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Macaristan’da bu şirket türlerinden hangisini kuracağına karar verdikten sonra şirket kurmak için işletmelerin ve kişilerin izlemeleri gereken bazı adımlar yer almaktadır. Bu adımlardan bazıları şunlardır:

 • Danışmanlık adımları,
 • Şirkete ait yapılması gerekenler,
 • Şirket ile ilgili evrakların hazırlanması,
 • Kurlum süreçlerinin yönetilmesi,
 • Banka süreçleri,

Bu süreçler Macaristan’da şirket kurmak isteyenlerin tamamlaması gereken adımlardır.

Bir Cevap Yaz

Senin Ticaretin Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *