«
  1. Anasayfa
  2. E-Ticaret
  3. Mağazanızın Gelir-Gider Tablosunu Oluşturmanın Önemi

Mağazanızın Gelir-Gider Tablosunu Oluşturmanın Önemi

Mağazanızın-Gelir-Gider-Tablosunu-Oluşturmanın-Önemi

Mağazanızın Gelir-Gider Tablosunu Oluşturmanın Önemi

Bir şirkete ait gelir-gider tablosunun olması şirketin varlığını sürdürebilmesi ve şirketin büyümesini büyük ölçüde etkilemektedir. Şirketin kar-zarar tabloları ise her dönemden başlatılarak bilanço hesaplamalarından farklı yapılmaktadır. Gelir-gider tablosunda, bir şirketin kazandığı ve harcadığı miktarlara yer verilir. Tablo içerisinde olağan ya da olağandışı giderlerin tümü ayrı olarak belirtilir. Şirketin aynı yıl içerisindeki kazancı, 6 rakamı ile başlayan hesaplardaki alacak kısmına yazılırken gideri ise 7 rakamı ile başlayan hesaplardaki gider kısmına yazılmaktadır. Gelir tablosu içerisinde dönem sonunda satılan malların tümü kayıt altına alınır. Sizler de e-ticaret sektöründeki gelir ve gider tabloları hakkında daha fazla bilgiye sahip olmak istiyorsanız bu yazımızı okuyabilirsiniz.

Gelir Tablosu Neyi İfade Eder?

Şirketiniz, mali durumunu doğru bir şekilde yürütebilmesi için gelir tablosuna ihtiyaç duyar. Şirketin bir yıllık ya da yılın belli döneminde ne kadar gelir kazandığını gösteren raporlara gelir tablosu denir. Bu geliri kazanabilmek adına harcanan maliyetleri ve giderleri de raporlar. Ayrıca gelir tablosu, hisse başına düşmekte olan kazancı da gösterir. Bu gibi hesaplamalar, şirketin dönem içerisindeki tüm kazancını dağıtmaya karar vermesi halinde hissedarların payına düşen kazancı da gösterir.

Okumalısın ;
E-İhracat İçin Kullanılabilecek Ödeme Yöntemleri Nelerdir?

Gelir Tablosunun Faydaları

Gelir tablosu, her işletme türü için önem arz eden üç finansal tablodan yalnızca biridir. Gelir tablosunun sağladığı faydalar arasında:

  • Satış Maliyetlerini Kontrol Etmek

Maliyetlerinizi takip etmeniz halinde ürün fiyatlandırmalarınızın çok düşük ya da harcamalarınızın çok yüksek olup olmadığını rahatça anlayabilirsiniz.

  • İşletmenin Devamlılığını Değerlendirmek

Gelir tabloları sayesinde işletmenizin uzun zaman dilimlerinde kazanç elde edip etmeyeceğini anlayabilirsiniz. Ayriyeten yeni pazaryerlerini keşfetme, pahalı envanterlere yatırımda bulunmak ve işletme kredisi almak gibi konularda bilgi sahibi olabilirsiniz. Gelir tablonuzdaki kar oranı giderek artış gösteriyor ise genişleyebilir ve yeni pazaryerlerine açılabilirsiniz. Eğer ki tablonuzda uzun süreli kayıplar gibi aksi durumlar ile karşılaşıyorsanız yeni operasyonlara katılım sağlamadan önce iki kere düşünmenizde fayda var.

  • Planlamanın Doğruluğunu Arttırmak

Gelir tablosu sayesinde planlama yapma ve tahmin yürütme yetenekleri kolay bir hal almıştır. Zaman içinde fiyatlandırma ve satış eğilimlerini analiz edebilmek, işletmenizin gelecekteki performansını tahmin etme yeteneğini geliştirebilir. Böylece bir sonraki adımlarınızı belirleyecektir. Ayrıca gelir tablonuzun ayrıntılı ve uzun olması da kar performansını kolay bir şekilde analiz etmenizi sağlar.

  • Gelir Tablosunun Çeşitleri

İşletmenizde karışıklık yaşamak istemiyorsanız veya kar-zarar oranına dikkat ederek ilerlemek istiyorsanız kullanabileceğiniz pek çok gelir tablosu bulunmaktadır. Bu tablolar aynı zamanda e-ticaret sektöründe gelir ve gider hesaplamak için de kullanılan araçlardır.

  • Tek Adımlı
Okumalısın ;
E-ticarette Satış Sonrası Hizmet Kalitesi Artırabilecek 5 İpucu

İşletmenize ait kar ve zararı belirlemek için tek bir hesaplama yöntemi kullandığından dolayı oluşturulması en kolay olan gelir tablosudur. Bu sebeple küçük işletmeler veya tek mal sahipleri tarafından oldukça fazla kullanılır. Bu tablonun denklemi şöyledir:

Net gelir= (gelir+kazanç) – (gider+zarar)

  • Çok Aşamalı

İşletmenize ait kar ve zararı belirlemek için birden çok hesaplama yöntemi kullanılır. İşletme sahipleri, işletme gelirlerini işletme dışı gelirlerinden ayırarak operasyonları hakkında daha fazla bilgi edinebilir. bu gelir tablosunda hesaplamalar şöyledir:

Brüt kar= net satış – malın maliyeti

Faaliyet geliri= brüt kar – faaliyet gideri

Net gelir= faaliyet geliri + faaliyet dışı gelirler

E-ticaret Sektöründe Kar-Zarar Hesaplaması

E-ticaret sektörüne adım atmak, kar zarar hesaplaması yapmayı da beraberinde getirir. Süreç başlangıç maliyeti ile başlayıp birçok gider kalemi ile de devam eder. Kazanç arttıkça başlangıç maliyeti büyük ölçüde karşılanmış olur. Hedeflerinizin uzun vadeli kar sağlayabileceğinden emin olmak adına strateji belirlemeniz gerekir.

Bir Cevap Yaz

Senin Ticaretin Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *