«
  1. Anasayfa
  2. E-Ticaret
  3. Müşteri Memnuniyetini Artırabilme Teknikleri

Müşteri Memnuniyetini Artırabilme Teknikleri

Müşteri-Memnuniyetini-Artırabilme-Teknikleri

Müşteri Memnuniyetini Artırabilme Teknikleri

İçinde bulunmakta olduğumuz teknoloji çağı nedeniyle artık ticaretin sanal ortamlarda yapılıyor olması,  bu tarz yapılmakta olan ticarete ilginin artmasına neden olmuştur. Bugünkü şartlarda belirli alışveriş siteleri dışındaki sitelerden alışveriş yapılması için, potansiyel müşteri kitlelerinin alışveriş yapmak istediği siteyi güvenli bulduğuna inanması oldukça büyük bir öneme sahiptir.

Sitede ürün değişim ve iade ve prosedürlerinin uygulanabilirliği, ürünlerin hasarlı olup olmadıkları, tahmini süre içerisinde ürün teslimatlarının yapılıp yapılmadığı ve ürünlerin yeterli kalitelerde olup olmadıkları gibi durumlarla alakalı yapılmış olan müşteri memnuniyet anketleri, siteye yapılan puanlamalar ve yorumlar üzerinden müşteriler,  site hakkında güvenirliliği öğrenmeye çalışmakta olup, yeterince güven oluştuğunda da siteden alışveriş yapabilmektedir.

Eğer site üzerindeki müşteri memnuniyeti yeterli düzeylerde değilse potansiyel müşteriler üzerinde güvenirlilik duygusu oluşmamakta ve site alışveriş yapmak için tercih edilmemektedir. Bu nedenle sitelerin müşteri memnuniyetini artırabilme taktikleri hakkında bilgi sahibi olmaları gerekmektedir.

Müşteri Memnuniyeti ile Satış Artırabilme Yöntemleri

  • İletişim Bilgilerinin Bulundurulması

Müşteri memnuniyetini artırabilme teknikleri arasında ilk sırada alışveriş sitesinin görünebilen kısımlarında, herhangi bir soru ya da sorun ile ilgili müşterilerin ulaşabilecek oldukları aktif bir biçimde kullanılmakta olan iletişim bilgilerinin verilmesi yer almaktadır. Ayrıca site üzerinde iletişim bilgilerine yer vermek müşterilerin siteye olan güvenlerini artırmaya da yardımcı olmaktadır. Canlı destek sistemi de müşteri sadakatinin ve bu konunun olmazsa olmazları arasında bulunmaktadır. İletişim bilgilerinin arasına firmanın müşteri hizmetleri bölümünden sorumlu bulunan kişinin telefon numarasının yanı sıra firmaya ait mail adresinin de paylaşılması profile önemli katkılar sunmaktadır.

Okumalısın ;
İngiltere’de Nasıl Şirket Kurulabilir?

İletişim ile ilgili bir başka önemli nokta da paylaşılmış olan iletişim bilgileri ile müşterilerin öneri, şikâyet ve istek gibi durumları için 7 gün 24 saat ulaşılabilirlik ya da belirlenmiş olan saatler ile sınırlandırılmış olarak aktif müşteri hizmetleri saatleri belirlenerek müşteri memnuniyeti sağlanmasına özen gösterilmesidir.

  • Samimi ve Sıcak Bir Dil ile Hızlıca Sorunların Çözülmesi

Müşterilerin alışveriş sırasında yaşamış oldukları herhangi bir sorundan dolayı oldukça büyük tepkiler gösterebilecekleri unutulmamalıdır. Bu gibi durumlar karşısında bile müşteri memnuniyetini artırabilme tekniklerinden biri olarak bilinen samimi ve sıcak bir üslup kullanılarak yaşanılan teknik aksaklığı ya da müşterilerden gelmekte olan öneri, şikâyet, istek gibi durumların çözüme ulaştırılabilmesi gerekmektedir.   Bunun için soğukkanlı bir şekilde davranılarak gerekli iletişimin kurulmasına özen gösterilmesi müşteri sadakati ve müşteri memnuniyeti açından oldukça önemlidir.

  • Müşterilere Sunulan Vaatlerin Gerçek Olmasına Özen Gösterilmesi

Sanal ortamlarda sunulmakta olan hizmetler ile alakalı herhangi bir sorun yaşanabilmesi durumunda müşteriye verilmiş olan vaatlerin gerçekçi olmaması durumu ile karşılaşan müşteriler siteye karşı güven duymaktan uzaklaşarak memnuniyetsiz kalmaktadır.

Okumalısın ;
Geçici Vergi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Bu sebeple müşteri memnuniyetini artırma teknikleri arasında bulunmakta olan müşteriye gerçekçi vaatlerde bulunmak, firmalar açısından oldukça büyük bir önem taşımaktadır. Mesela ürünlerin müşterilere ne zaman ulaşabileceği ile ilgili gerçekçi tahmini süreler vermek, kargonun ne zaman yola çıkacağı hakkında gerçekçi bilgi vermek ve müşterilere gerekli hallerde para iadelerinin gerçekleşeceği tarihler hakkında gerçekçi bilgiler vermek gibi gerçekçi bilgiler verilmesine özen gösterilmesi gerekmektedir. Aksi halde müşterilere verilen vaatlerin gerçeği yansıtmaması ya da gerçekleştirilmemesi gibi durumlarda müşterilere karşı güvensiz bir site profili çizileceğinden müşteri memnuniyeti gerçekleşmemektir.

  • Canlı Destek Hatları Oluşturulması

Özellikle son yıllarda sanal ortamlarda yapılmakta olan alışverişlerde müşteriler ile hemen iletişim kurulabilmesini sağlamakta olan canlı destek hatlarının yer aldığı sitelerden alışveriş yapılmasının müşteriler tarafından daha fazla tercih edildiği bilinmekte olup, bu durum müşteri memnuniyeti artırmaya da yardımcı olan unsurlar arasında bulunmaktadır.

Kısacası müşteri memnuniyeti artırabilmeyi isteyen firmaların sitelerinde;  iletişim bilgilerine yer vermeye özen göstermeleri,  samimi ve sıcak bir dil kullanarak sorunları hızlıca çözmeleri, müşterilere sunmuş oldukları vaatlerin gerçek olmasına özen göstermeleri ve canlı destek hatları oluşturmaya dikkat etmeleri gerekmektedir.

Bir Cevap Yaz

Senin Ticaretin Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *