«
 1. Anasayfa
 2. E-Ticaret
 3. Müşteri Sadakati Nasıl Kazanılır?

Müşteri Sadakati Nasıl Kazanılır?

Müşteri-Sadakati-Nasıl-Kazanılır

Müşteri Sadakati Nasıl Kazanılır?

Müşteri sadakati, markalar açısından oldukça önemli bir kavram olarak bilinmektedir. E-ticaret alanında faaliyetlerini sürdürmekte olan ve uzun vadelerde başarıya ulaşabilmeyi isteyen firmaların bu kavrama özellikle önem vermeleri gerekmektedir. müşteri sadakati, firmalara sadık müşteriler kazanabilmelerinin yanı sıra pek çok avantajdan da yararlanabilmeleri konusunda yardımcı olabilmektedir.

Müşteri Sadakati Ne Demektir?

Müşteri sadakati, internet üzerinden alışveriş yapmayı tercih eden kişilerin belirli bir hizmet veya ürünü alabilmek için genel olarak bir şirket üzerinden ihtiyaçlarını karşılamasına verilen addır. Bir tüketici genellikle almış olduğu hizmet ve ürünlerden memnun kaldığında, hizmet satın aldığı ya da alışveriş yapmış olduğu firmalara güvenerek tekrar bu firmalardan alışveriş yapmaya devam etmeyi tercih etmektedir. Bu düşünceler içerisine giren müşterilerin bazı sebepleri bulunmaktadır. Bunlardan bazıları;

 • Hizmet alınan ya da alışveriş yapılan firmaların süreçleri oldukça iyi yönetiyor olması,
 • Müşterilerde bu firmaların güvenilir olduğu ile ilgili bir inancın oluşması,
 • Müşterilerin hizmet aldıkları veya alışveriş yaptıkları firmalara kendilerini yakın hissetmeleri,

Gibi unsurlar sayesinde tüketiciler ve firmalar arsında bir sadakat oluşabilmektedir. Sadakat oluşturabilmeyi isteyen firmalar, bazı önemli detaylara dikkat ederek müşteri sadakati kazanabilmeye yönelik bazı çalışmalar yapmaktadır. Bu çalışmalardan birkaçı şunlardır;

Okumalısın ;
E- Ticaret Paketleri ve E-Ticaret Sitesi Özellikleri

Hedef Kitleyi İyi Tanımak

Müşteri sadakati kazanmak isteyen işletmelerin ilk önce dikkat etmeleri gereken en önemli unsurlardan biri hedef kitledir. Bir işletme hedef kitlesini ne derecede iyi tanıyabilirse o kadar kolay bir biçimde müşteri sadakati kazanabilmektedir. Hedef kitleyi tanıyabilmek için;

 • E-ticaret sitesini ziyaret etmiş kişilerin demografik bilgileri,
 • Hedef kitlede yer almakta olan kişilerin ilgi alanları,
 • Hedef kitlede bulunmakta olan kişilerin alışveriş yapma alışkanlıkları,

Gibi pek çok özellikler doğrultusunda hareket etmeleri gerekmektedir. bu özellikler göz önünde bulundurarak kişilerle ne şekilde etkili iletişim kurulabilinmesi gerektiği öğrenilmekte ve müşteriler markaya daha kolay bir biçimde bağlanabilmektedir.

Müşteri Hizmetleri İçin Yeni Aksiyonlar Almak

Genel olarak bir e-ticaret sitesinden hizmet ya da ürün satın almayı tercih eden kişilerin markaya karşı güvenini oluşturabilen unsurların başında kolay iletişim kurabilmek yer almaktadır. Bir müşteri marka ile ne kadar kolay bir biçimde iletişime geçebilirse markanın müşteri sadakati kazanmasını kolaylaştırmaktadır. E-ticaret sitelerinden alışveriş yapan kullanıcıların ve e-ticaret yapan markaların istekleri göz önünde bulundurulduğunda şu aksiyonların alınması gerekmektedir;

 • Markaya ait telefonla bağlanılabilecek bir müşteri hizmetleri servisinin yaratılması gerekmektedir. Ancak müşterilerin müşteri hizmetlerine bağlanabilme süreçlerini azaltabilmek oldukça önemlidir. Çünkü müşteri hizmetleri ile iletişime geçmek isteyen kişiler zaman kaybettiklerini düşündüklerinde markaya karşı olan güvenleri azalmaktadır. Bu nedenle markaların müşteri hizmetlerine bağlanma sürelerini azaltmaya özen göstermeleri gerekmektedir.
 • Sosyal medya alanlarında zaman geçirmekte olan kişi sayısı her geçen gün artış gösterdiğinden, markanın sosyal medya alanlarındaki hesaplarından müşteri iletişimlerini artırabilmeye yönelik çalışmalar yapmaya özen göstermesi gerekmektedir. bu çalışmalar yapılırken bir moderasyon ekibi oluşturularak firmaya soru sormak isteyen müşterilere daha da hızlı yanıt verilerek müşteri sadakati artırılabilmektedir.
 • E-ticaret sitelerinde müşterilerle firma arasında iletişimleri güçlendirebilecek bir diğer unsur da canlı destek araçlarıdır. Canlı destek entegrasyonları ile müşterilerle firma arasında iletişime geçebilme süreleri kısalmaktadır. Bu entegrasyonlarla müşterilerin marka ile kolayca iletişime geçebilmesi sağlanabilmekte ve müşterilerin marka sadakatleri artırılabilmektedir.
Okumalısın ;
Trendyol Kampanyalarının Yönetimine Dair İpuçları

Müşterilerden Geri Bildirim Almaya Özen Göstermek

E-ticaret sitelerinden alışveriş yapmakta olan müşteriler almış oldukları hizmetlerden memnun kalıp kalmadıklarını dile getirebilmeyi istemektedir. E-ticaret firmalarının müşteri sadakati artırabilmek için müşterilerden geri bildirim alabilmeleri oldukça önemlidir.

Satılan ürün ya da verilen hizmet sonrasında müşterilerin aldıkları hizmetlerden memnun kalıp kalmadıkları sorularak, memnun kalmadıkları hizmetler bulunuyorsa bunların hangi konular ile alakalı olduğunun öğrenilmesi gerekmektedir. Bu şekilde müşterilerin önemsemiş olduğu belli edilerek müşteri memnuniyetinin artırılabilmesi için hangi aksiyonların alınması gerektiği öğrenilebilinmektedir.

Bir Cevap Yaz

Senin Ticaretin Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *