«
  1. Anasayfa
  2. E-Ticaret
  3. Online Satış Sitesi Kurabilmek İçin Bilinmesi Gerekenler

Online Satış Sitesi Kurabilmek İçin Bilinmesi Gerekenler

Online Satış Sitesi Kurabilmek İçin Bilinmesi Gerekenler

Online Satış Sitesi Kurabilmek İçin Bilinmesi Gerekenler

Alış veriş sitesi kurma, son yıllarda en fazla tercih edilmekte olan girişimlerden biri olarak bilinmektedir. Bunun nedeni, aslında çok kolay bir işmiş gibi görünüyor olmasındandır. Geleneksel yöntem ticaret ile kıyaslandığında birçok açıdan kolay ve avantajlıdır ancak dikkat gerektiren noktaları yer almaktadır. Sadece tüm detaylarını düşünerek organize edebilmeyi gerçekleştiren girişimciler e-ticaret alanında başarıya ulaşabilmektedir.

E-ticaret girişimlerinde yapılan yanlış tercihler, e-ticaret girişimlerinin de sona ermesine neden olmaktadır. E-ticaret yapmak isteyen kişilerin ihtiyacı olacak temel öğeler; verimli çalışan, doğru tasarlanmış ve güçlü bir altyapıya sahip çevrimiçi satış sitesi kurabilmektir. İnternet satı sitesi kurmak için takip edilmesi gereken bazı adımlar yer almaktadır.

Online Satış Sitesi Kurabilmek İçin Bilinmesi Gerekenler

Online Satış Sitesi Kurabilmek İçin Bilinmesi Gerekenler
Online Satış Sitesi Kurabilmek İçin Bilinmesi Gerekenler

Az sermayeyle bir iş kurmayı düşünenlerin ilk tercihleri arasında online satış sitesi kurmak yer almaktadır. Online satış sitesi kurma girişiminde bulunabilmek için hiçbir ayrıntının atlanmaması ve gerekli olan tüm detaylara hâkim olunması gerekmektedir. Çevrimiçi satış sitesi kurma işlemine başlanmadan ilk olarak bir palan hazırlayarak adımlar halinde ilerlenmesi gerekmektedir.

E-ticaret Alanı Seçme

E-satış sitesi kurabilmek için ilk önce bir alan bulunması gerekmektedir. Mevcut olan ekosistemlerden birine dâhil olmanız ya da kendi alanınızı yaratabilmeniz gerekmektedir. Bu seviyede projenizi ve bütçenizi göz önünde bulundurmanız gerekmektedir.

Okumalısın ;
KOBİ’lere Yönelik Pazarlama Stratejileri

Bütçeniz çok yüksek değilse ve küçük ölçekli girişimci olarak işe başlamayı düşünüyorsanız sanal pazaryeri oldukça ideal e- ticaret alanı olarak düşünülebilir. Sanal pazaryeri için herhangi bir sermaye yatırılmasına gerek duyulmaz. Ancak mağaza ücreti, hizmet bedeli ve komisyon ödemek gerekeceği için kar oranı düşmekte ve marka ön planda olmamaktadır.

Şayet büyük ölçekli e- ticaret markası olmayı hedefliyorsanız, e-ticaret alanı olarak kendinize ait web sitesi tercih etmeniz gerekmektedir.

Hedef Kitlesi Belirleme

Online web sitesi kurmadan önce, ilk olarak hedef kitle belirlemek gerekmektedir. Bunun sebebi de hazırlayacağınız sitenin hedef kitlenize hitap edecek olmasıdır. Hedef kitleniz fonksiyonel ve görsel açıdan kullanışlı bir site ile karşılaşmak isteyecektir.

Tek başına çevrimiçi satış sitesi kurmak yeterli olmayabilir. Sitede satılacak olan ürünlere de karar verilmesi gerekmektedir. Kategori ve ürün seçimlerinin de hedef kitle göz önünde bulundurularak yapılması gerekmektedir. eğer aktif bir şekilde hizmet vermekte olduğunuz alanınız varsa, var olan alanınıza uygun hedef kitle belirlemeniz daha doğru bir tercih olacaktır.

Rakipleri İyi Analiz Etme

E-ticaret sitesi kurulması, oldukça yoğun rekabet ortamına geçiş yapılması demektir. Bu alana giriş yapılan andan itibaren pek çok rakiple karşılaşılacaktır. Bu durumda yapılması gereken rakiplerin yakından takip edilmesidir. Sizinle aynı ürün ve ürün gruplarının satışını yapmakta olan e-ticaret markalarını özellikle daha yakından takip etmeniz gerekmektedir. rakiplerinizi; onların fiyat politikalarını, kampanyalarını ve ürün kalitelerini tahmin edecek derecede analiz etmeniz gerekmektedir. Bu analizleri raporlayarak doğru adım atılabilir.

Okumalısın ;
E-ticarete İlgi Duyanlara Yönelik Kitap Önerileri

Site Ödeme Sağlayıcısına Karar Verme

Günümüz şartlarında teknoloji, çevrimiçi satış yapabilmek açısından oldukça uygun ortamlar yaratmış durumdadır. Güvenli şekilde oluşturulmuş ödeme altyapıları ile müşteriler güvenli bir şekilde ödeme yaparken kazanılmış paralar da risk altına girmemektedir.

Bu sebeple dikkat edilmesi gereken en önemli konu doğru ödeme sağlayıcıları seçebilmektir. Aynı zamanda müşterilere farklı ödeme yöntemleri sunabilmeniz gerekmektedir. Kredi ve banka kartı dışında, birden fazla kartla ödeme, taksitli ödeme ve EFT gibi yöntemlere de yer vermeniz gerekmektedir. Bu şekilde daha fazla müşteriye ulaşmanız mümkündür.

Hedeflerde Gerçekçi Olma

İşe başlanmadan ilk olarak yapılması gereken durumlardan biri de strateji planları oluştururken hedeflerin tutarlı belirlenmesidir. Küçük hedeflerden büyük hedeflere doğru ilerlemeye özen göstermelisiniz. Hedeflere doğru ilerlerken bu hedeflerin gerçekçi olduğundan emin olunması gerekir. Çevrimiçi satış sitesi kurma sizin oldukça büyük markaya sahip olabilmenizi sağlayabilmektedir. Ancak bu iş için gerektiğinden daha fazla zamana ihtiyacınız olacağını bilmeniz gerekmektedir.

Bir Cevap Yaz

Senin Ticaretin Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *