«
 1. Anasayfa
 2. E-Ticaret
 3. Pinterest Reklamcılığı Hakkında İpuçları

Pinterest Reklamcılığı Hakkında İpuçları

E-ticarete İlgi Duyanlara Yönelik Kitap Önerileri (1)

Pinterest Reklamcılığı Hakkında İpuçları

Pinterest, 200 milyondan fazla kişinin kullanmakta olduğu bir sosyal medya alanıdır. Evan Sharp, Paul Sciarra ve Ben Silbermann tarafından 2009 hayata geçirilmiş olan bir sosyal medya alanı olmasının yanında 27 değişik dilde hizmet sunmaktadır.  Bu sebeple de Pinterest’in kullanıcı sayısının fazla olduğu bilinmektedir. Pinterest kullananlar, genel olarak yeni ürünler satın almak, bir şeyler araştırmak ve yeni fikirler edinebilmek amacıyla bu alanı kullanmaktadır.

Pinterest, özellikle yeni ürünler almayı tercih etmekte olan kullanıcılar tarafından daha fazla kullanılmakta olan bir sosyal medya alanıdır.  Pinterest kullanıcılarının genel olarak % 80’i bu alandan satın almayı istedikleri ürünlere karar vererek e-ticaret siteleri üzerinden de alışverişlerini gerçekleştirmektedir.

E-ihracat ve e-ticaret alanında faaliyetlerini yürüten markaların oldukça büyük kısmı marka bilinirliği yaratmak, satışlarını artırmak ve hedef kitlelerinde yer alan kişilere ulaşabilmek gibi amaçlarla Pinterest kullanmayı tercih etmektedir. Pinterest’te markaların bir kısmı sadece paylaşım yaparken bir kısmı da Pinterest reklamcılığı sayesinde sponsorlu reklamlar ile satışlarını artırabilmeyi amaçlamaktadır.

Pinterest reklamcılığı ile satışlarını artırmayı isteyen e-ihracat ve e-ticaret firmalarının Pinterestte reklamlarını vermeden; Pinterest reklam türlerini ve bu alanı yakından tanımaları gerekmektedir.

Okumalısın ;
Amazon FBA Satış Yapabilme Rehberi

Pinterest Reklamı Ne Demektir?

Pinterest reklamı, Pinterest’te markaların belli bütçeler ile markalarını, hizmet ve ürünlerini ön plana çıkarmalarına verilen isimdir. Hedef kitlelere ulaşılmasına yarar sağlayan bir alan olmasının yanı sıra Pinterest reklam ücretleri sayesinde reklam verilmesine imkân tanıyan bir alandır.

Pinterest’te Reklam Verilmesinin Avantajları Nelerdir?

Pinterest’te reklam verilmesi markaların bazı avantajlardan faydalanmalarına yardımcı olmaktadır. Pinterest’te reklam vermenin avantajlarından bazıları;

 • Pinterst’te reklam vermeyi tercih eden markalar hedef kitlelerinde bulunan kişilere oldukça kolay ulaşabilmektedir.
 • Pinterest’te verilen reklamlar markaların bilinirliklerin artmasını sağlamaktadır.
 • Pintrest’te marka bilinirlikleri yaratan ve görünür olan işletmeler satışlarını daha kolay artırabilmektedir.
 • Pinterest reklamları rakiplerle kolay bir şekilde rekabet edilebilmesine imkân tanımaktadır.
 • Pinterest’te reklam ücretleri pek çok sosyal medya alanına göre oldukça uygundur.
 • Pinterest sosyal medya ağı yurtdışında da oldukça çok kullanıldığından e-ticaret işletmeleri Pinterest reklamları ile markalarını yurtdışında da tanıtabilme imkânı bulmaktadır.
 • Pinterest üzerinden reklam vermek işletmelerin satışlarını artırabilmelerinde oldukça etkin şekilde rol oynamaktadır.
 • Reklam verebilmek amacıyla kullanılacak pek çok Pinterest reklam çeşidi yer almaktadır.

Pinterest Reklam Türleri

Pinterest’te reklam verilebilmesi için kullanılacak olan 6 değişik Pinterest reklam modeli yer almaktadır. Bunlar;

 • Statik reklamlar,
 • Video reklamlar,
 • Uygulama reklamları,
 • Alışveriş reklamları
 • Atlı Karınca,
 • Koleksiyon reklamları,

Pinterest reklam modelleri olarak bilinmektedir.

Statik Reklamlar

Statik reklamlar, görsel reklam türlerinden olup statik reklamlar JPG ve PNG formatındaki görsellerle verilmektedir. Resim boyutları 20 MB’ı geçmemektedir.

Okumalısın ;
Yaz Sezonunda Satışlarını Arttırmak İsteyen E-ticaret Firmalarına İpuçları

Video Reklamlar

Video reklamlar, Pinterest reklam türleri arasında yer almakta olup mobil cihazlara yönelik pinterest reklamları vermeyi istemekte olan işletmelerin ya da kişilerin kullandıkları reklam modellerindendir. Pinterest’te markalarını, hizmetlerini ve ürünlerini ön plana çıkarmayı bu reklam türüyle isteyen işletmeler 2GB’a kadar dosya türleri yükleyebilmektedir. Video reklamlar genel olarak 4 ile 15 dakika arasında olmaktadır.

Uygulama Reklamları

Mobil uygulamaları bulunmakta olan işletmelerin kullanacağı reklam türü olan olarak bilinen uygulama reklamları genel olarak kullanıcılara pinterest’ten çıkmadan önce gösterilmekte olup görseller ile verilmektedir.

Alışveriş Reklamları

Pinterest üzerinden ürün satışı yapmak ve hedef kitlelerine ulaşmak istemekte olan markaların tercih etmekte oldukları bir reklam türüdür. Bu reklam çeşidinde markalar hizmetlerini ve ürünlerini hedef kitlelerinde bulunan kişilere tanıtıp satışlarını artırabilmektedir.

Atlı Karınca

Atlı Karınca, pinterest reklam modellerinden biri olup, kişilerin reklamları kaydırmalı olarak görmekte oldukları reklam türüdür. Atlı Karınca reklamları,  . png veya. jpeg dosya türleriyle verilmektedir. Kişilerin bu reklam türünde her görsel için 32 MB sınırları bulunmaktadır.

Koleksiyon Reklamları

Bu reklam modelinde katolog kullanılması gerekmektedir. Koleksiyon reklamlarının alt kısmında üç adet ürün fotoğrafı gösterilmektedir.

Bir Cevap Yaz

Senin Ticaretin Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *