«
 1. Anasayfa
 2. E-Ticaret
 3. Polonya’da Nasıl Şirket Kurulabilir?

Polonya’da Nasıl Şirket Kurulabilir?

Polonya’da-Nasıl-Şirket-Kurulabilir

Polonya’da Nasıl Şirket Kurulabilir?

İş kurarak faaliyetlerini yurtdışına taşımayı isteyen kişiler pek çok avantajlardan yararlanabilmek ve ticari süreçlerini yönetebilmek amacıyla faaliyet gösterecek oldukları ülkelerde iş kurmak istemektedir. Günümüzde pek çok kişinin iş süreçlerini yönetebilme kolaylığı doğrultusunda hareket edebilmek amacıyla Polonya’da şirket kurmak istediği bilinmektedir.  Bunun nedeni de ekonomik açından bakıldığında Polonya’nın dünyanın en büyük 22. Ülkesi olmasıdır. Aynı zamanda iş kolaylığı istatistiklerine bakıldığında dünya ülkeleri arasında Polonya’nın 40. Sırada yer aldığı görülmektedir.

Polonya Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Polonya, bilinen bir diğer adı ile Polonya Cumhuriyeti, Orta Asya ülkelerinin arasında bulunmaktadır. Polonya’nın başkenti Varşova olup, ülkede yaklaşık olarak 37,95 milyon kişinin yaşadığı bilinmektedir.

Jeopolitik konumu açısından Polonya,  oldukça önemli bir yere sahip ülkelerden biridir. Oldukça geniş coğrafyası bulunan Polonya’nın, komşuları arasında da oldukça önemli Avrupa ülkeleri yer almaktadır. Polonya’ya komşu ülkeler arasında Ukrayna, Belarus, Litvanya, Rusya, Slovakya, Çek Cumhuriyeti ve Almanya gibi ülkeler bulunmaktadır.

Şirket kurarak faaliyetlerini Polonya’da sürdürmek isteyen kişilerin aynı zamanda Polonya ile komşu olan bu ülkelere de oldukça düşük maliyetlerle hizmet verebilme olanağı bulunmaktadır.

Okumalısın ;
Macaristan’da Nasıl Şirket Kurulmaktadır?

Polonya’da Ne Tür Şirketler Kurulabilir?

Polonya’da şirket kurmayı tercih ermiş olan kişilerin bu ülkede kurabilecek olduğu bazı şirket türleri yer almaktadır. Şirket kurma süreçleri başlamadan ilk olarak bu ülkede kurulabilecek şirket türleri hakkında detaylı araştırmaların yapılarak karar verilmesi gerekmektedir. Kurulabilecek şirketler hakkında önceden bilgi sahibi olunması durumunda şirket kurma süreçlerinin kolay bir ekilde yürütülebilmesini sağlamaktadır. Polonya’da kurulabilecek olan şirket türleri arasında;

 • Medeni hukuk ortaklığı şirketi,
 • Profesyonel ortaklık şirketi,
 • Anonim şirketi,
 • Limited şirketi,
 • Limited ortaklık,
 • Limited anonim ortaklık,

Gibi şirket türleri bulunmaktadır.

Polonya’da Şirket Kurulabilmesinin Şartları Nelerdir?

Polonya’da şirket kurmaya karar verildiğinde bazı unsurların yerine getirilmesi gerekmektedir. bu unsurlar arasında;

 • Polonya’da şirket kurulabilmesi için geçici koruma statüsünde bulunulması veya kalıcı oturum iznine sahip olunması gerekmektedir.
 • Polonya’da geçici oturum izni alabilmek için ve şirket kurabilmek için bir Polonyalı ile evli olunması gerekmektedir.
 • Polonya’da bir iş yeri açılabilmesi için mülteci statüsüne sahip olunması gerekmektedir.
 • Polonya’da şirket kurulabilmesi için kimlik kartına sahip olunması gerekmektedir.

Ancak farklı bir ülkede yaşanıyor ise bu şartlardan yalnızca biri yerine getirilerek şirket kurabilmek için başvuru yapılabilmektedir. Bu şekilde oturum izni alınmasına gerek olmadan şirket kurulumu gerçekleştirilerek gelir elde edilebilmektedir.

Polonya’da Şirket Kurmanın Ne Gibi Avantajları Bulunmaktadır?

Şirketlerini Polonya’da kurmak isteyen kişilerin yararlanabilecek olduğu bazı avantajlar yer almaktadır. Bu avantajlardan bazıları;

 • Ekonomik açıdan Polonya’nın dünyanın en büyük 22.ülkesi olduğu bilinmektedir.
 • Şirketlerini Polonya’da kurmuş olan kişiler ulusal bir şirkete sahip olabilmektedir.
 • Polonya’da şirket kurularak pek çok Avrupa ülkesine de hizmet etmek oldukça kolaylaşabilmektedir.
 • Kişilerin Polonya’da şirket kurmaları yetenekli çalışanlara ulaşabilmelerini kolaylaştırmaktadır.
 • Polonya ekonomik açıdan dünyanın büyümekte olan ekonomileri arasında bulunduğundan bu ülkede şirket kuranların ekonomik açıdan büyümekte olan bir ülkede faaliyet gösterebilmelerini sağlamaktadır.
 • Şirketlerini Polonya’da kurmuş işletmeler ve kişiler Avrupa’da dolaşım hakkına sahip olmaktadır.
Okumalısın ;
E-ihracat Yöntemiyle Gürcistan’a Ürün Satılımı

Polonya’da Şirket Kurmanın Ne Gibi Dezavantajları Bulunmaktadır?

Polonya’da şirket kurulmasının avantajları olmasının yanı sıra bazı dezavantajları da bulunmaktadır. Polonya’da şirket kurmanın bilinen bazı dezavantajları;

 • Polonya’da şirket kurulması halinde Lehçe kullanılmakta bir ülkede faaliyet gösterilmeye başlanıldığı anlamına gelmektedir. Bu durumda Polonya’da şirket kuranların lehçe bilme zorunluluğu bulunmaktadır.
 • Polonya’da şirket kurulabilmesi, şirket kurma maliyetlerini karşılayabilme amacıyla belirli bir miktar sermayenin bulunmasını gerektirmektedir.
 • Polonya’da şirket kurulması durumunda işletmelerin ve kişilerin oldukça büyük firmalarla rekabet etmesi gerekmektedir.

Polonya’da şirket kurulmak istenildiğinde karşılaşılabilecek bazı dezavantajlardır. Ancak avantajları ile karşılaştırarak Polonya’da şirket kurmayı tercih eden kişiler ve şirketler yer almaktadır.

Bir Cevap Yaz

Senin Ticaretin Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *