«
 1. Anasayfa
 2. E-Ticaret
 3. Sanal Pos Komisyon Oranları Nelerdir?

Sanal Pos Komisyon Oranları Nelerdir?

Instagram Profil Analiziyle Etkileşim Oranları Nasıl Artırılır (1)

Sanal Pos Komisyon Oranları Nelerdir?

E-ticaret sitelerinin müşterilerine; hızlı, profesyonel, güvenli ve alternatifi olan ödeme deneyimleri sunmaları gerekmektedir. Bu şekilde tüketicilerin sanal mağazalardan sürekli ve güvenle alışveriş yapabilmelerinin önü açılmış olur. Alternatif ödeme seçenekleri sunabilmek sitelere güvenilirlik sağladığı gibi satın almaya da teşvik etmektedir.

Sanal Pos Ne Demektir?

Sanal pos, fiziksel mağazalardan kredi kartı veya banka kartı ile yapılan işlemlerin çevrimiçi alanlarda kart bilgilerinin girilmesiyle yapılan işleme denilmektedir. İngilizce adı Virtual point of sale olarak bilinmekte olup ödeme noktası anlamına gelmektedir. Bu ödeme sistemi, hızlı ve güvenli bir şekilde alışveriş bedelinin alışveriş yapılmış olan firmanın hesabına geçmesini sağlamaktadır. Günümüz koşullarında sanal pos, çevrimiçi alışverişlerin olmazsa olmazlarından biri haline gelmiş bulmaktadır.

Çevrimiçi alışverişlerde oldukça sık kullanılmakta olan sanal pos, alışveriş bedellerinin alıcıların banka hesaplarından çevrimiçi olarak aktarılmasıyla işlemektedir. Müşteriler ödeme aşamalarında ödeme ekranına kart bilgilerini girmektedir.  İstenilmekte olan bu bilgilerse; kart üzerindeki yazılı olan isim, kartın numarası, kartın son kullanma tarihi ve arka yüzünde yer almakta olan CVV numarasından oluşmaktadır. Onay işleminin ardından da ödeme işlemi gerçekleştirilmiş olmaktadır.

Okumalısın ;
Estonya’da Şirket Kuruluşu Nasıl Yapılmaktadır?

Sanal Pos Nasıl Alınmaktadır?

Tüm bankaların çevrimiçi pos hizmeti bulunmaktadır. Bankalardan çevrimiçi pos hizmeti almak isteyen işletmelerin ilgili bankaya başvuru yapması gerekmektedir. Sanal pos başvurusu yapılacağı zaman bazı evraklara gerek duyulmaktadır. Sanal pos başvurusunda gerekli evraklar;

Ortaklı firmalar ya da şahıslar için

 • Ortaklık sözleşmesi,
 • Vergi levhası,
 • İmza sirküleri,
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi,

Ticari ortaklı olan e-ticaret siteleri için;

 • Vergi levhası,
 • Ticaret sicil gazetesi fotokopisi,
 • Vergi levhası,

Başvuru gerçekleştirildikten sonra pos onayı için bankaların e-ticaret sitelerinde olmasını istediği bazı şartlar yer almaktadır.  Bu şartlar;

 • E-ticaret sitelerinde çevrimiçi satışı yapılacak ürünler ve fiyatları yer alması gerekmektedir.
 • E-ticaret sitelerine pos hizmetinin verilebilmesi için iptal ve iade bilgileri, mesafeli satış sözleşmesi bilgileri  gibi prosedürlere e-ticaret sitelerinde yer verilmesi gerekmektedir.
 • Banka, kullanıcıların verilerinin güvenliği için pos verecek olduğu e-ticaret sitelerinin SSL sertifikasının bulunmasını istemektedir.

Sanal Pos Komisyon Oranları Nelerdir?

Sanal pos ücretleri, bankaların yapmış olduğu dönemsel fiyat değişimlerine ve taahhütlere göre değişiklik gösterebilmektedir. Günümüz koşullarına göre sanal pos kullanımları için %1’den başlayıp %11’e kadar artan komisyon oranları bulunmaktadır.

Bu komisyon oranları farklı dönemlerde bazı değişikler gösterebilmektedir. Bankalar sunmuş oldukları sanal pos hizmetine karşılık işletmelerin içinde bulundukları döneme ve işletmelerin satış ve ciro hacimleri çerçevesinde bir komisyon oranı ve hizmet bedeli belirleyerek bu bedelleri düzenli şekilde tahsil etmektedir.

Okumalısın ;
E-ticarette Bilinmeyen 5 Strateji

Sanal Pos Almanın Şartları Nelerdir?

Sanal pos almak için bazı şartlar bulunmaktadır. Bu şartlardan birincisi sitenin güvenli olması olarak bilinmektedir. Sitede SSL sertifikasının bulunması şartı aranmaktadır. Sanal pos almak için ikinci şart ise sitede yeterli oranda ürün bulunması gerekliliğidir. Sanal pos almak için başvuruda bulunmadan önce satılması düşünülen ürünlerin mutlaka yeterli sayılarda siteye yüklemek gerekmektedir.

Bir diğer şart da ödeme sayfasında sözleşmelerin bulunmasıdır. Sanal pos uyum çözümleri e- ticaret sitesine eklenmek istendiğinde iptal ve iade sözleşmeleri, satış sözleşmesi, müşteri sözleşmesi ve üyelik sözleşmesinin bulunması gerekmektedir. banka yetkilileri son aşamaya gelindiğinde sanal pos verilmesine onay verebilmek için bu sözleşmelerin bulunup bulunmadığını kontrol etmektedir.

Sanal Pos Çözümleri

Günümüz koşullarında artış göstermekte olan çevrimiçi alışveriş ve çevrimiçi ödeme hizmetlerine destek olabilmek geliştirilmiş olan ödeme kuruluşları e-ticaret siteleri adına bankalar ile anlaşma yapmakta ve birçok bankasın sanal poslarını aynı anda sanal mağazada kıllanabilmeyi sağlamaktadır. Bu şekilde her bankaya ayrı olarak başvuru yapılmasına gerek kalmadan sanal pos hizmeti alabilmektedir. Çevrimiçi mağazalar için tercih edilebilecek olan bazı pos çözümleri bulunmaktadır:

 • PAYTR,
 • İyzico,
 • Paynet,
 • Winecard,
 • Payu,
 • İpara,
 • Sipay
 • Param
 • Paytrek
Bir Cevap Yaz

Senin Ticaretin Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *