«
 1. Anasayfa
 2. E-Ticaret
 3. Satışları Artırabilecek Mobil Pazarlama Yöntemleri

Satışları Artırabilecek Mobil Pazarlama Yöntemleri

Satışları-Artırabilecek-Mobil-Pazarlama-Yöntemleri

Satışları Artırabilecek Mobil Pazarlama Yöntemleri

Son yıllarda akıllı telefon kullanımları oldukça artış göstermektedir. Bu da pek çok kişinin artık internet kullanıcısı olduğunu göstermektedir. Akıllı telefon ve internet kullanımlarının giderek atış gösteriyor olması satışlarını artırabilmeyi isteyen markaların pazarlama çalışmalarını mobile taşımalarını etkileyebilmektedir. Pek çok işletme artık günümüzde satışlarını artırabilmek, marka bilinirliği yaratabilmek ve hedef kitlelerine ulaşabilmek amacıyla mobil pazarlama yöntemlerini kullanmayı tercih etmektedir.

Hizmet, ürün ve marka pazarlaması yapmak isteyen e-ticaret firmalarının kullanabilecek oldukları pek çok mobil pazarlama yöntemi yer almaktadır. bu yöntemlerin uygulama süreçleri de birbirine göre değişikler gösterebilmektedir. Bu sebeple her markanın mobil pazarlama eğilimleri içerisinde bulunan yöntemleri ve bu yöntemlerin de nasıl uygulanabileceğini öğrenebilmeleri gerekmektedir.

Mobil Pazarlama Ne Demektir?

Mobil pazarlama, markaların kampanya, hizmet ve ürün tanıtımı yapabilmek, marka bilinirliklerini artırabilmek, rakipleriyle rekabete girebilmek ve hedef kitlelerine ulaşabilmek amacıyla akıllı telefon kullanıcılarını hedeflemekte olduğu ve bu hedeflemeleri arama motorları, sosyal medya, sms ve e-mail üzerinden gerçekleştirmekte olduğu dijital pazarlama yöntemi olarak bilinmektedir.

Neden Mobil Pazarlama Yapılmalıdır?

Mobil pazarlama, diğer alanlarda faaliyetlerini sürdürmekte olan işletmelerin ve e-ticaret markalarının pek çok avantajdan yararlanabilmelerini sağlamakta olan dijital pazarlama yöntemine denilmektedir. Markaların neden mobil pazarlama yapmaları gerektiği konusunda bazı önemli detaylar bulunmaktadır. Bunlar;

 • Mobil pazarlama yöntemleri, markaların hedef kitlelerinde bulunan kişilere daha kolay bir şekilde ulaşabilmelerini sağlamaktadır.
 • Mobil pazarlama, rakipler ile rekabete girildiğinde markaların başarılı olabilmelerine yardımcı olabilmektedir.
 • İşletmelerin kullanabilecek oldukları pek çok mobil pazarlama örnekleri yer almaktadır.
 • Mobil pazarlama örneklerini uygulamayı tercih etmekte olan markalar, kampanyalarını, hizmetlerini ve ürünlerini daha kolay bir şekilde tanıtabilmektedir.
 • Mobil pazarlama, marka bilinirliği yaratılabilinmesi konusunda oldukça yardımcı olabilmektedir.
 • Mobil pazarlama yöntemleri sayesinde, e-ticaret firmalrı ürün satışlarını artırabilme olanağı yakalayabilmektedir.
Okumalısın ;
eBay’da Satış Yapma

Bunun gibi pek çok avantajı sağladığından tüm markaların mobil pazarlama yöntemleri uygulamaları gerekmektedir.

Mobil Pazarlama Örnekleri Nelerdir?

Marka, kampanya, hizmet ve ürün tanıtımı yapabilmek amacı ile kullanılmakta olan mobil pazarlama örneklerinin oldukça geniş olduğu bilinmektedir.

 • Mobil uyumlu siteler,
 • SMS pazarlaması,
 • E-mail marketing,
 • Sesli arama,
 • Sosyal medya pazarlaması,
 • Push bildirimleri,

Genel olarak işletmelerin en fazla kullanmayı tercih ettikleri mobil pazarlama yöntemleridir. Bu yöntemler yanında pek çok işletme arama motoru pazarlaması, ınfluencer marketing pazarlaması gibi çalışmaları sırasında mobil kullanıcıları hedef alarak amaçlarına daha basit bir biçimde ulaşabilme olanağına sahip olmaktadır.

Mobil uyumlu siteler yaratmak

Son yıllarda akıllı telefon kullanımlarının artış göstermeye başlaması ile birlikte tüm markaların önem vermeleri gerekli olan unsurlar arasında e-ticaret sitelerinin ve kurumsal sitelerinin tasarım özellikleri yer almaya başlamış durumdadır.

Günümüzde artık alışverişlerini internet üzerinden gerçekleştirmeyi isteyen tüketiciler genel olarak tabletler ve mobil cihazlar üzerinden alışverişlerini yapmayı tercih edebilmektedir. Bu sebeple e-ticaret sitesi kurabilmeyi istemekte olan herkesin responsive tasarımlar kullanabilmeye önem veriyor olmaları gerekmektedir.

Okumalısın ;
Elektronik Ticarette Satış Arttıran 5 Etkili Yöntem

SMS pazarlaması

Mobil pazarlama eğilimleri arasında bulunmakta olan SMS pazarlaması, e-ticaret işletmelerinin dönüşümleri oldukça hızlı biçimde görebileceği dijital pazarlama yöntemlerinden biri olarak bilinmektedir. SMS pazarlamaları ile satışlarını artırabilmeyi istemekte olan markaların önem vermeleri gerekli olan iki önemli konu bulunmaktadır. Her markanın ilk önce 160 karaktere uygun sms metinleri oluşturabilmesi gerekmektedir. İkinci önemli konu da SMS’lerde kullanılacak olan call to action cümlelerine gerekli olan önemin verilebilinmesidir.

E-mail marketing

Mobil cihaz kullanmayı tercih eden herkesin uygulama yükleyebilmesi ve cihazlarını aktif edebilmesi için e-mail kullanabilmesi gerekmektedir. E-mail pazarlaması markaların hem dönüşüm oranlarını artıran, hem de hizmet ve ürünlerinin tanıtımlarını kolaylaştırabilen bir mobil pazarlama eğilimidir.

Ancak markaların bu noktada Call to action cümlelerine yer verebilmesi, e-mail içeriklerine dikkat etmeleri ve e-posta şablonları oluşturmaya özen göstermeleri gerekmektedir.

Bir Cevap Yaz

Senin Ticaretin Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *