«
  1. Anasayfa
  2. E-Ticaret
  3. Şirket Kuruluşu Sırasında Kaçınılması Gereken Hatalar

Şirket Kuruluşu Sırasında Kaçınılması Gereken Hatalar

Şirket Kuruluşu Sırasında Kaçınılması Gereken Hatalar

Şirket Kuruluşu Sırasında Kaçınılması Gereken Hatalar

Ticari faaliyetler yürütmeyi düşünen kişilerin bir şirket kuruluşu gerçekleştirmesi gerekmektedir. Şirket kuruluşunun tüm aşamalarının doğru şekilde yönetilmesi gerekmektedir. Şayet kuruluş aşamalarında atlama yapılırsa kurulum süreci uzayacağından sonuca ulaşmak güçleşecektir.

Şirket kuruluş aşamaları genel olarak şirketlerin türlerine göre değişiklikler göstermektedir. Şahıs şirketlerin kuruluşu daha kolay gerçekleştirilebilirken limited ve anonim şirketlerin kuruluşu daha uzun bir zaman gerektirmektedir. Ancak şirket kuruluşu sırasında yardım alabileceğiniz mali müşavir desteği ile şirket kuruluşu işlemlerinizi daha profesyonel yürüterek hata yapmadan gerçekleştirebilirsiniz.

Şirket kuruluşu sırasında kaçınılması gereken bazı hatalar yer almaktadır. Bunlardan bazıları:

  • İş Planı Hazırlamamak

Şirket kuruluşu yaparken yapılmaması gereken hatalardan en önemlisi bir iş planı hazırlamadan şirket kuruluşu yapmaya çalışmaktır. İş planı hazırlamadan şirket kuruluşu yapan pek çok firma, günümüzde başarısızlıklar ile karşılaşmaktadır.

İş planı, işletmelerin kuruluş aşamalarından bütçe yönetimlerine kadar tüm süreçleri planlamış oldukları süreçlerin tamamına denmektedir. Genel olarak işletmeler iş planları sayesinde pek çok konuda ne yapabileceğine karar vererek doğru hamleler yapabilmektedir.  Ancak iş planı hazırlamadan şirket kurmaya çalışan işletmeler ne yapacağına karar veremediğinden hata yapma olasılığı daha yüksek olmaktadır.

  • Yanlış Şirket Türü Tercih Etmek

Şirket kuruluşlarında yapılmakta olan en büyük hatalardan biri yanlış şirket türü tercih edilmesidir. Kurulmak istenen şirket türüne göre faydalanılacak olan avantajlar ile karşılaşılacak dezavantajlar birbirinden farklılık göstermektedir. Ayrıca kurulacak olan şirketlerin türüne göre aktivitelerde farklılaşmaktadır.

Okumalısın ;
E-ticarette Puanlama Sistemi

Bu sebeple şirket kuruluşu gerçekleştirilirken kaçınılması gerekli olan en önemli hata yanlış şirket türü tercih etmektir. Markaların doğru olan şirket türünü tercih etmesi ve hata yapmaması için gelecekle ilgili hedefleri doğrultusunda hareket etmesi gerekmektedir. Markaların ancak bu şekilde doğru şirket türüne karar vererek hedeflerine ulaşabilmesi mümkündür.

  • Yanlış Mali Müşavir Tercih Etmek

Şirket kuruluşu, genel olarak muhasebeciler ve mali müşavirler tarafından takip edilerek gerçekleştirilmekte olan bir süreç olarak bilinmektedir. Bu sebeple çalışılmaya karar verilen muhasebecinin ve mali müşavirin mesleki açıdan donanımlı olması gerekmektedir. Şayet konusunda donanımlı olamayan kişiler ile çalışıldığında şirket kuruluşu aşamalarında hatalar meydana gelebileceğinden şirket kuruluşu süreci uzayacağından maliyetler de artış gösterecektir.

Bu sebeple hata yapmaktan uzak kalmak için en doğru yöntem, alanında uzman bir mali müşavirden destek alarak çalışmaya özen göstermektir. Ancak bu şekilde doğru  şirket kuruluşu yapılabilmesi ve şirket kurma süreçlerinin profesyonel şekilde gerçekleşmesi sağlanabilmektedir.

  • Evrakların Eksik Hazırlanması

Şirket kuruluşlarında sürecin hızlı ilerlemesi açısından belli evrakların hazırlanması gerekmektedir. Evrakların eksik hazırlanması şirket kuruluşu sürecini uzatabilmektedir. Bu sebeple şirket kurmak için kuracak olduğunuz şirket türüne karar verdikten sonra hangi evraklara ihtiyacınız olduğunu öğrenerek bu evrakları eksiksiz bir biçimde hazırlamaya özen göstermek gerekmektedir.

  • Finansal Hazırlıkları Yapmamak

Girişimciler şirket kurmak istedikleri zaman şirket kuruluşlarını oldukça kısa bir süre içerisinde gerçekleştirmeyi istemektedir. Ancak gerekli olan finansal hazırlıkları yapmamak başarısızlıklara sebep olabilmektedir.

Okumalısın ;
Teknosa’da Satış Yapmak

Şirket kuruluşu süreci, pek çok harcama yapılması gereken masrafları beraberinde getirmektedir. Bu masrafların karşılanabilmesi için bir gelirin olmaması şirket kuruluşunda başarısız olmanıza neden olabilmektedir. Bu sebeple şirket kuruluşu yapmak için gerekli olabilecek sermayeler ile ilgili araştırmalar yapılmalı ve şirket türüne göre ne kadar harcama yapılabileceği belirlenerek finansal hazırlıklar gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

Kurulacak iş için gerekmekte olan sermayenin belirlenmesi, işleri geliştirmek için yapılacak olan harcamaların hesaplanması, üretim süreçleri, hammadde alımları, personellerin maaşları ve bunun gibi pek çok öğenin göz önünde bulundurulması finansal açıdan önem taşımaktadır.

  • Aceleci Davranış Sergilemek

Aceleci davranış sergilemek, şirke kuruluşları sırasında en fazla yapılan hatalar arasında yer almaktadır.  Kişilerin sergilemiş oldukları aceleci davranışlar bazı detayların gözden kaçırılmasına sebep olmaktadır. Bu durumda bazı dezavantajlar meydana getirebilmektedir. Bu sebeple şirket kuruluşu sırasında aceleci davranış sergilememeye özen göstermek gerekmektedir.

Bir Cevap Yaz

Senin Ticaretin Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *