«
  1. Anasayfa
  2. E-Ticaret
  3. Site Hızı Ne Demektir ve Site Hızı E-ticarette Neden Önemlidir

Site Hızı Ne Demektir ve Site Hızı E-ticarette Neden Önemlidir

E-ticarette Puanlama Sistemi (2)

Site Hızı Ne Demektir ve Site Hızı E-ticarette Neden Önemlidir

Hayatımızın her alanında hızın önceliği olduğu bir teknolojik çağda yaşamaktayız. Çalışma hayatı veya gündelik yaşamın getirmekte olduğu yoğunluk, yapılan iş ne olursa olsun sürecin çabuk tamamlanması gerekliliğini isteme gibi bir durumu meydana getirmektedir. Son yıllarda teknolojik gelişmelerin hayatımızda yer almaya başlaması bu durumu tetikleyen en önemli faktörler arasında yer almaktadır.

Hız faktörü kendini en fazla dijital ortamlarda hissettirmektedir. Özellikle internet bağlantılarının hayatımızda daha güçlü bir hale gelmesi ile web sitelerinin çok kısa bir sürede açılması ve işlerimizi gereken en kısa zamanda bitirebilmeyi beklememize yol açmaktadır. Bu da bizleri oldukça önemli bir unsur olan site hızı kavramına ulaştırmaktadır.

Site Hızı Nedir?

Site Hızı Ne Demektir ve Site Hızı E-ticarette Neden Önemlidir
Site Hızı Ne Demektir ve Site Hızı E-ticarette Neden Önemlidir

İnternet sitesi, genellikle çeşitli kodlamalar aracılığı ile oluşturulmuş metinlerin, görsellerin ve tasarımın birleşimidir. Dijital ortamda bu birleşimlerin kullanıcılar tarafından görüntülenebilmesi ve kullanılabilecek hale gelmesi için bir süreye ihtiyaç vardır. Site hızı, bu sürenin tanımlanmasında kullanılmakta olan bir terim olarak bilinmektedir. Diğer bir deyişle site hızı, sitede yer alan belli sayfalardan alınmış örneklerden edinilmekte olan yükleme hızıdır.

Site hızı, hem kullanıcılar hem de site sahipleri açısından oldukça önemlidir. Ziyaretçiler açısından bu önem, temel olarak kullanıcı deneyimleri ile ilgilidir. Görüntülenmek istenilen sayfanın yüklenme süresinin uzun olması, kullanıcıların o siteden ayrılarak aynı bilgiye başka kaynaklardan ulaşmak istemelerine sebep olmaktadır. Siteyi ziyaret edenlerin bu eğilimleri, ilgili sitenin trafiğinin düşmesine neden olmaktadır. Şayet ziyaret edilen bu site, eğer tıklanma başına veya trafik sayesinde reklam geliri kazanıyorsa sitesindeki bu yavaşlık durumu, büyük zararlarla sonuçlanabilmektedir.

Okumalısın ;
Youtube İzlenme Sürelerini Artırabilmenin Yolları

E-ticaret siteleri açısından da durum nereyse aynı şekildedir. E-ticaret siteleri, gelirlerini tıklanma üzerinden elde etmiyor olsalar bile hızlı görüntülenmeleri ve pratik arayüzleri ile kullanıcılarının alışveriş süreçlerini kolaylaştırmaları beklenmektedir. E-ticaret sitelerini ziyaret eden müşteriler, istemiş oldukları ürünün yer aldığı sayfanın bekledikleri hızda açılmaması üzerine genellikle aynı ürün için başka sitelere yönelmeyi tercih etmektedir. Bu durum da ziyaret edilen e-ticaret sitesinin dönüşüm oranlarının düşmesine sebep olmaktadır.

Hızın siteler açısından taşımakta olduğu önem yalnızca dönüşüm oranları ve trafikle alakalı bir durum değildir. Yakın bir zamanda yapılmış olan güncellemelerle Google, site hızı unsurunu oldukça önemli sıralama unsurlarından birisi olma durumuna getirmiştir. Şöyle ki hız açısından belli seviyenin altıda kalan siteler, SEO çalışmaları açısından özen göstermiş bile olsalar arama sonuçlarında ne yazık ki üst sıralara çıkabilmeleri oldukça zordur.

Bu durumda site hızı konusunun hangi unsurlara bağlı olduğu merak edilmektedir. Hız, genellikle dört ana unsur üzerinden şekil almaktadır. Bunlar:

Sunucu tabanlı olan faktörler: Ping süresi etkin ve Türkiye kaynaklı sunucular tercih edilerek site hızı artırılabilinir. Aynı zamanda sunucunun GZİP eklentisi olup olmadığı bu açıdan oldukça önemli unsurlar arasında yer almaktadır.

Okumalısın ;
5 Adımda Lüks Ürünlerin Pazarlanması İçin İpuçları

Kodlama kaynaklı olan faktörler: Bir site gereksiz kodlardan ne kadar arındırılmış ve basit bir şekilde kodlanmışsa o derecede hızlı olmaktadır.

İmaj dosyalarından kaynaklanan faktörler: Büyük dosya boyutları sebebi ile Görseller, internet sitlerinde en yavaş yüklenmekte olan öğelerin başında yer almaktadır. Bu sorunu giderebilmek; fotoğraf ve diğer görseller için. jpeg, geometrik şekiller için de. svg uzantılı olan dosyaların kullanılabilmesi ile mümkün olmaktadır.

İnternet sitelerine bağlı dış kaynaklı isteklerden kaynaklanan faktörler: Sitelerde bulunan görseller ve buna benzer öğeler, diğer başka kaynaklarca da kullanılmakta ise bu yavaşlığa sebep olmaktadır. Bu konu ile alakalı gerekli olan ayarlamalar yapılarak diğer sitelerin sunucunuz üzerinde yoğunluk oluşturmasına engel olunabilmektedir.

 Site Hızı E-ticarette Neden Önemlidir?

Site hızı, en çok e-ticaret siteleri açısından önemlidir. Çünkü kişiler, ticaret sitelerinde yalnızca bilgi amaçlı vakit geçirmemektedir. Belli ücretler karşılığında hizmet veya ürün satın almaktadırlar. Yani ziyaretçilerin alıcıya dönüşmeleri site hızı ile yakından alakalıdır. Ayrıca site hızları yüksek olan siteler arama sonuçlarında yüksek sıralarda yer aldığından satış rakamları da yükselmektedir.

Bir Cevap Yaz

Senin Ticaretin Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *