«
 1. Anasayfa
 2. E-Ticaret
 3. Sosyal Medyada İçerik Takvimi

Sosyal Medyada İçerik Takvimi

Sosyal-Medyada-İçerik-Takvimi

Sosyal Medyada İçerik Takvimi

Sosyal medya çalışmalarınızda beklentileri aşmak için bir plana bağlı kalmanız ve her zaman aynı standartı koruyan gönderiler yayınlamanız gerekir. Sosyal platformlardaki paylaşımlarınızın içeriğini önceden planlayarak bir takvim üzerinden hareket etmek, bu platformdaki alacağınız geri dönüşlerin artmasına yardımcı olurken aynı zamanda size iyi sonuçlar getiren paylaşımlarınızı görerek ileriye yönelik iyi stratejiler oluşturmanızı da sağlar. Sosyal mecralarda içerik takvimi oluştururken bilmeniz ve üzerinde durmanız gereken belli başlı konular bulunur. Sizler de bu yazımızı okuyarak bu konuda daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz.

Sosyal Medya İçerik Takvimi Niçin Önemli?

 • Zamanı İyi Yönetebilmek

Zamanı iyi değerlendirmek ve paylaşımlarınızı zamanında yayına hazır hale getirebilmek için içerik takvimine ihtiyaç duyulur. Sosyal platformlarda, hangi içeriklerin hangi zaman dahilinde paylaşılması gerektiğine önceden vakıf olmak, bu içeriklerin zamanında hazırlanmasına sebebiyet vermektedir.

 • Ekip Yönetimini Yapabilmek

Oluşturacağınız içerik takvimi sayesinde hem ekibinizin yönetimi hem de yaptıkları çalışmaları rahatlıkla takip edebilirsiniz. Bu içerik takvimi ile birlikte ekibinizdekilerin ne sıklıklarla çalıştığına ve onların hangi işleri tamamladıklarına rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

 • Başarılı Kampanyalardan Haberdar Olmak
Okumalısın ;
E-İhracat İçin Kullanılabilecek Ödeme Yöntemleri Nelerdir?

Takvim içeriğinizin takibini yakından yürüterek hangi kampanyalarda daha çok başarı elde ettiğinizin analizini yapabilirsiniz. Eğer ki çalışmalar geniş zamanlı yapıldıysa ilerleyen zaman diliminde paylaşımlarınızı yeniden sosyal platformlarda yayınlayarak yeni takipçilerinizden de geri bildirimler alabilirsiniz.

 • Büyük Kampanyaların Planlanması

Sosyal platformda hazırlayacağınız büyük kampanyalar için öncesinde bir hazırlık aşaması olması gerekir. Bir takvim oluşturduğunuzda, gelecekteki büyük etkinlikler için planlar yapabilir, ilk hazırlıklarınıza erken başlayabilir ve etkinliğinizi olabilecek en iyi hale getirmek için çalışmalara başlayabilirsiniz.

Sosyal Medya İçerik Takviminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sosyal medya platformunuzun ziyaretçi sayısını ve geri bildirimini arttırabilmek adına içerik takvimleri önemli rol oynar. Fakat bu takvimi oluşturmak isteyenlerin dikkat etmesi gereken belli başlı unsurlar bulunmaktadır. Bu unsurlar arasında:

 • İlk etapta işletmeci, sosyal medyada paylaşacağı içeriklere dikkat etmelidir. İşletmenin kendi hedef müşterilerinin analizini yaparak onlara hitap eden içerik takvimi oluşturması gerekiyor.
 • İşletmeci, sosyal medyadaki içerik takvimini oluştururken yapacağı hedef müşterilerinin analizi neticesinde paylaşımlarının hangi gün ve hangi saatlerde olması gerektiğine karar verirken içerik dilini de belirlemesi gerekiyor. Aynı zamanda takvim oluşturulurken cinsiyet ve meslek bilgilerine de dikkat etmekte fayda var.
 • İşletmeler, sosyal medya içeriklerinde çeşitliliğe önem vermelidir. Bu içerik çeşitlerine de sosyal medya planlarında mutlaka yer vermelidir. Günümüz sosyal medya platformlarında markalar; içeriklerini görsellik, videolar, hikayeler ve canlı yayınlar eşliğinde içeriğini çeşitlendirmektedir.
 • Sosyal medya takvimi hazırlarken dikkat etmeniz gereken bir başka husus ise konu için gerekli hashtagleri belirlemek. Çoğunlukla planlı hareket eden işletmeciler gönderisine ekleyeceği hashtagleri, hashtag analiz programı aracılığıyla buluyor ve takvimine not ediyor.
 • Takvim içerisinde özel günlere ait yapılacak paylaşımlarda yer almaktadır.
 • Hedef müşterilerine ulaşmak gibi bir hayali olan işletmecilerin gönderilerini reklamlı paylaşması sebebiyle reklam için ayrılan bütçenin içerik takviminde yer alması ve planlanması gerekmektedir.
Okumalısın ;
E-ticaret Yapmak İsteyenlerin İptal ve İade Koşulları Hakkında Bilmesi Gerekenler

Sizler de daha çok ön plana çıkmak ve etkileşimlerinizi artırmak istiyorsanız bahsettiğimiz bu hususlara dikkat ederek içerik takviminizi oluşturmalısınız.

Sosyal Medya Planlaması Nedir?

Sosyal medya takvimi, sosyal medya planlaması üzerinde büyük etkilere sahiptir. Kişiler, sosyal medya planlaması yaparak birçok avantajlardan yararlanabilir. Bu avantajlar arasında:

 • Hazırladığınız sosyal medya takvimine uygun paylaşımlar yaparak firmanızın marka bilinirliğini artırabilirsiniz.
 • Sosyal medya planlamaları neticesinde sitesine ziyaretçi çeken işletmeler, satışlarında artış yaşayacaktır.
 • İşletmenin planlı bir şekilde hareket edebilmesini sağlayan sosyal medya takvimleri sayesinde işletmeler, zaman ve bütçe yönetimini de başarıyla tamamlayabilmektedir.
Bir Cevap Yaz

Senin Ticaretin Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *