«
 1. Anasayfa
 2. Öneri
 3. Twitter’da Takip Etmeniz Gereken Metrikler

Twitter’da Takip Etmeniz Gereken Metrikler

Twitter’da Takip Etmeniz Gereken Metrikler

Twitter’da Takip Etmeniz Gereken Metrikler

Twitter’da Takip Etmeniz Gereken Metrikler: Sosyal medya platformlarından kullanım açısından ilk sıralarda yer alan Twitter, Türkiye’de yaklaşık olarak 13 milyon nüfus tarafından kullanılmakta. Kuruluşunu Amerikanların yaptığı bu sosyal mecra gerek şahsi gerekse ticari amacıyla kullanılan bir site olup pek çok kişi tarafından tercih edilmektedir.

Twitter’da başarılı olabilmenin yolları; Twitter’ın doğru bir şekilde kullanımından, istatistiklerden yapılan analizlerin gerçekliğinden ve stratejileri Twitter metrikleri için geliştirebilmekten geçer. Bu metrikler sayesinde istatistiklere ulaşabilir ve hesabınızdaki erişimi arttırabilirsiniz.

 • Kitlenizin İlgi Alanlarına Dikkat Edin

Twitter’ın temel metrikleri arasında yer alan izleyici ilgisi dikkat edilmesi gereken metriklerden biridir. Twitter’da bulunan analiz araçları size takipçilerinizin ilgi alanlarıyla ilgili bilgiler sunar. Böylelikle kitlenizi daha yakından tanıyabilir onlara göre de kampanyalar düzenleyebilirsiniz.

 • Hedef Kitlenizi Daha İyi Tanıyın

Kitlenizin ilgi alanını, cinsiyetini, ülkesini ve şehrini analiz etmek onların beklentilerini belirlemenize ve hedef kitlenizi anlamanıza yardımcı olabilir. Ayrıca takipçilerinizi daha yakından tanımak, tweetlerinizi onların hedef kitlesine uygun olup olmadığını anlayabilmek için etkilidir.

 • Twitter’ın Geri Bildirimlerini Analiz Edin

Beğenme sayısı veya retweet gibi geri bildirimleri hangi oranda aldığınız, takipçilerinizin size olan etkileşimlerini görmenizi ve bunların analizini yaparak bu oranı arttırmaya yönelik adımlar atabilmenizi sağlar.

 • Etkileşim Oranlarınızı İnceleyin

Twitter metrikleri arasındaki bir diğer önemli nokta ise en fazla hangi gönderilerinizin tıklandığına dair etkileşim oranlarınızı gözlemleyebilmenizdir.  Bu gözlemler sizlere paylaştığınız tweetlerin yüzde kaçlık diliminde geri bildirimler aldığınızı içeren bilgiler sunar.

 • Paylaşım Yaparken Saate Dikkat Edin

Hedef kitlenizin daha çok günün hangi saatlerinde aktif olduğunu veya hangi günlerde daha fazla etkileşim gösterdiğini analiz etmek sizleri başarıya götüren yoldaki temel kuraldır. Bu metrik içerdiği istatistiksel sonuçlar nedeniyle her zaman takip edilmelidir.

 • Tweet Analizi Yaparak Yeni Stratejinizi Oluşturun

Bazı tweetlerinize daha fazla beğeni ya da paylaşım yapılabilir. Beğenme sayınız en iyi fikirlerinizin ortaya çıkmasında etkili olabilir. Kaç kişinin görüş alanına girdiğine ve sık kullanım oranlarına göre paylaşımlarınızı vurgulayıp veya ölçebilirsiniz.

 • Tweet Uzunluğunuzun Önemi

Hedef kitlenizin sizi hala takip ediyor olması, beğenileriz üzerindeki arttırıcı özelliğinden dolayı ideal bir tweet uzunluğunuzu öğrenmek önemli bir husustur. Bazen uzun gönderiler takipçilerinizi sıkabilir. 50 veya altı karakterden oluşan tweetler daha fazla ilgi görmüştür gibi kendi analizlerinizi yaparak ideal tweet uzunluğunuzu belirleyebilirsiniz.

 • Tweet Erişimlerize Bakın

Takipçilerinizin ne kadarıyla etkileşim halinde olabiliyorsunuz?  Bu istatistiklerinizden elde edeceğiniz en iyi sonuçlardan biri, daha geniş bir kitleye ulaşmak için bir tweeti birden fazla paylaşmanızın gerekli olup olmadığını bulmaktır. Bu oran gösterim sayınızı takipçi sayınıza bölmenizden çıkar.

Okumalısın ;
Asos'da Satış Yapabilmeniz İçin Bilmeniz Gerekenler

Metrik Takiplerinin Önemi

Twitter’da Takip Etmeniz Gereken Metrikler
Twitter’da Takip Etmeniz Gereken Metrikler

Twitter’da kişiler birbirleri ile sürekli etkileşim içinde bulunur. Kullanıcıların aktif ve iletişim halinde bulunduğu bu platformda yaptığınız etkileşimler sayesinde çok kısa sürelerde büyük kitlelere ulaşabilirsiniz. Twitter’da fotoğraf, video ve yazılar paylaşılabiliyor. Bu paylaşımlar ile aldığınız geri bildirimler sayfanızın büyümesinde büyük rol üstlenirler.

Twitter metriklerini takip edebilmek için Twitter işleyişini de iyi bilmek gerekiyor. Bu algoritmalar takipçilerinize göre şekillenmekte ve sürekli olarak güncellenmektedir.  Bu sebeple metrikleri takip etmek yenilikleri de yakından takip edebilmek adına önemlidir.

Metrikler Nasıl Takip Edilmeli?

Twitter’daki istatistikler pek çok ipucu vermekte. Twitter’da istatistikleri analiz etmek, kalıcı ve sürekli başarı, takipçi sayısını artırmak, etkileşimi artırmak ve hedef kitlenize ulaşmak için önemlidir. Bir metrik nasıl takip edilmeli dediğimizde de pek çok istatistik araçları bizlere yardımcı olarak kullanılabilir.

Peki, neden Twitter istatistiklerini kullanmalıyız? Çünkü Twitter paylaşımlarınızın başarılarını görebilmek ve stratejilerinizi belirleyebilmek açısından istatistikler önemlidir. Birçok farklı verilere ulaşma imkanı sunar. En çok ilgi almış paylaşımlarınızı görüp o yönde ilerlemeye yönelik stratejilerinizi oluşturabilir ve bu platformdaki etkileşimlerinizi arttırabilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

Senin Ticaretin Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *