«
  1. Anasayfa
  2. E-Ticaret
  3. Youtube Vergilendirmesi ile İlgili Merak Edilenler

Youtube Vergilendirmesi ile İlgili Merak Edilenler

E-ticarete İlgi Duyanlara Yönelik Kitap Önerileri (2)

Youtube Vergilendirmesi ile İlgili Merak Edilenler

Youtube, sosyal medya alanları içerisinde içerik üreticilerinin belirli kazançlar elde ettiği ve yaşamlarını bu kazançlarla sürdürmekte oldukları bir alan olarak bilinmektedir. Elde edilen bu kazançlar devlet tarafından takip edilmekte olup, Youtube vergi düzenlemeleri dâhilinde bazı zorunlulukları ve istisnaları kapsamaktadır.

2022 Yılı Sosyal Medya Düzenlemesi Ne Şekildedir?

Devlet yetkilileri 2022 yılında yıllık gelirleri 880 bin TL’yi aşmayanlar ve bazı ölçütleri taşımakta olanların şirket kurmalarının gerekli olmadığını açıklamıştır. Youtube vergi düzenlemeleri dâhilindeki bu istisnalara bakıldığında; 2022 senesinde YouTube ya da sosyal medya fenomenleri olarak faaliyetlerini yürütmekte olan ve gelir elde eden kişilerin kazançlarının 880 bin TL’yi aşmıyor olması, Türkiye’de kurulu olan bankalardan birinde bir hesap açmaları ve kazançlarını açmış oldukları banka hesabına yönlendirmeleri gerekmektedir. Bankalarda hesaba gelmekte olan tutarlar üzerinden % 15 oranlarında bir vergi kesintisi uygulamaktadır.

2022 Yılında YouTube Vergi Düzenlemesi Ne Şekildedir?

2022 yılında YouTube içerik üreticilerinin ödemeleri gerekli olan vergi oranları belirlenmiş olup, bazı değişiklikler de meydana gelmiş durumdadır.2022 yılında yeni çıkmış olan vergi kanununa göre geliri 880 bin TL’yi aşmayan YouTuber’lar yalnızca % 15 oranındaki stopaj vergisini ödemeleri gerekmektedir.

Okumalısın ;
Yurt Dışında Şirket Kurabilme Rehberi

Bu vergi kanunundan yararlanmayı isteyen ve bu kanuna uyum sağlayan kişilerin ülkemizde bulunan bankalardan birine hesap açtırmaları gerekmektedir. Ayrıca gelir istisnasına uyum sağlayan kişilerin vergi dairesinden istisna belgesi almaları gerekmektedir.

YouTube Sponsorluk Faaliyetleri Vergiye Tabii mi?

YouTube kanalında yapılan reklamlar ve tanıtımlar için bir fatura düzenlenmesi gerekmektedir. Düzenlenecek olan bu faturada stopaj tevkifatı uygulanması gerekmektedir.

  • Reklam bedeli: 10.000 TL,
  • Stopaj % 15: 1.500 TL,
  • KDV %18: 1.800 TL,

Düzenlenecek olan faturanın örnektekine benzer şekilde olması gerekmektedir. Aynı zamanda hizmet verilen kişinin ödemediği stopaj miktarını sizin isminize beyan etmesi gerekmektedir. Oranı %15 olan stopaj vergisi paranın yatırılmış olduğu banka tarafından kesilmektedir.

YouTube Vergisi Ne Şekilde Verilmektedir?

YouTube vergisi için öncelikle bir bankaya hesap açılması ve elde edilmekte olan gelirlerin de bu banka hesabına aktarılması gerekmektedir. bu şekilde bankaya aktarılan paranın otomatik olarak banka %15’ini kesmektedir. Bankanın kesmiş olduğu bu %15’lik orana da stopaj vergisi adı verilmektedir. Bu gelirler KDV’ye tabi değildir.

YouTube İş Ortaklığı Ne Demektir?

YouTube para kazanabilme sisteminde yer almak isteyen kişilerin öncelikle Youtube kanalında 1000 aboneye ulaşması gerekmektedir. Ayrıca sadece bin aboneye ulaşılmış olması tek başına yeterli değildir. Bir de toplam olarak 4 saatlik izlenme süresine de erişilmiş olması gerekmektedir. Son olarak da YouTube İş Ortağı Programına başvuruda bulunulmuş ve aynı zamanda iş ortağı programına kabul edilmiş olunması gerekmektedir.

Okumalısın ;
Online Kitap Satışları Nasıl Yapılmaktadır?

Eğer bu hedeflere ulaşıldıysa ve aynı zamanda YouTube iş ortağı programında kabul gerçekleştiyse, YouTube para kazanma sistemi içine dahil olunmuş demektir. Bu da üretilen video içeriklerinin artık belli şartları sağlayabildiği ve reklam alabilecek seviyeye gelmiş olduğu anlamını taşımaktadır. Ayrıca başvurucu sürecine ek, kullanıcıların karşılamaları gerekli olan uygunluk koşulları bulunmaktadır.

YouTube Vergilendirme İstisnaları

2022 yılı YouTube vergilendirmeleri ile ilgili güncel bilgiler Resmi Gazete’de yayınlanmış olup, sosyal medya fenomenleri ile YouTuber’lar sosyal medya alanları üzerinden elde etmiş oldukları kazançlarıyla tablet, telefon benzeri mobil cihazlar için uygulama geliştirmekte olanların kazançları, gelir vergisinden istisna edileceği açıklanmıştır. İşin içerisinde pazaryerlerinden gelen gelirler, sponsor firmalar var ise bunlar için bir şirket kurarak fatura kesilmesi gerekmektedir. Satış komisyonu, ürün inceleme gibi durumlarda konuya dâhil kabul edilmektedir.

Bu istisnalardan yararlanılabilmesi için bazı gereklikler mevcuttur. Öncelikle gelirlerin 1 Ocak 2022 tarihi sonrasında elde edilmesi gereklidir. Ayrıca 2022 yılında gelir tutarlarının 880 bin TL’yi aşmaması gerekmektedir. Bir de Türkiye’de Kurulu bankalardan bir hesap açılarak yurt dışı ödemelerin de bu hesaba geliyor olması gerekmektedir.

Bir Cevap Yaz

Senin Ticaretin Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *