«
  1. Anasayfa
  2. E-Ticaret
  3. Youtube’da İçerik Hazırlama

Youtube’da İçerik Hazırlama

Youtube’da-İçerik-Hazırlama

Youtube’da İçerik Hazırlama

Youtube, dünyanın en fazla kullanılmakta olan video paylaşım alanlarından biri olup, 2005 senesinde üç eski Paypal çalışanı tarafından kurulmuştur. Hem Google’dan sonra ikinci en büyük arama motoru olup hem de bir sosyal medya alanıdır. Son yıllarda youtube en popüler sosyal medya alanı haline gelmiştir. Pek çok içerik üreticisi youtube üzerinden içerik üreterek gelir elde edebilmeyi amaçlamaktadır.

Youtube içerik üreticileri genel olarak değişik kişilerin dikkatini çekebilmek için farklı içerik fikirlerine odaklanabilmeyi amaçlamaktadır ve bu çerçevede içerik üreticisi kişiler Youtube içerik stratejileri geliştirebilmeyi istemektedir. Stratejiler ne kadar doğru bir biçimde geliştirilebilirse kişilerin başarı ihtimalleri o derece artış gösterebilmektedir.

Youtube’da içerik hazırlamak için hem markalar hem de içerik üreticisi kişiler bazı ipuçlarından faydalanmaktadır. Bu ipuçlarından bazıları;

Hedef Kitle Belirlemek

Her alanda olduğu gibi sosyal medya alanı ve arama motoru olarak Youtube’da da en önemli unsurlardan biri hedef kitle belirlenmesidir. İçerik üreticilerinin ve markaların her biri belirli hedef kitlelere ulaşabilmek amacıyla içerik üretimi yapmaktadır. Bu sebeple youtube’da içerik hazırlamaya ve içerik stratejileri geliştirmeye başlamadan evvel öncelikle işletmelerin ve kişilerin hedef kitlelerini belirlemeleri gerekmektedir.

Okumalısın ;
E-ihracat Lojistik Süreçlerinde Nelere Dikkat Edilmeli?

Youtube içerik üreticilerinin hedef kitle belirleme süreçleri sonrasında, hedef kitlelerin ne tarz içerikler izlediklerini tespit etmeleri ve hedef kitle analizi yapmaları önemli unsurlar arasında yer almaktadır. Çünkü hedef kitlelerinin analizini yapmış olan youtube içerik üreticileri, hedef kitlelerini kolayca tanıyabileceği için hedef kitlelerine uygun olan içerikler üretebilmektedir.

Rakipleri Analiz Etmek

Youtube’da içerik üretmekte olan işletmelerin ve kişilerin aynı hedef kitlelere ulaşabilmek amacıyla içerik ürettikleri bilinmektedir. Bu sebeple içerik üretimi yapılmaya başlamadan içerik üreticilerinin ve markaların aynı hedef kitlelere ulaşmak istedikleri rakiplerini tespit edebilmeleri gerekmektedir.

Rakiplerin bu kitleye ulaşabilmeleri için video kartları, içerik etiketleri, açıklamaları, başlıkları gibi pek çok konu ile ilgili analiz yapılması gerekmektedir. ayrıca Youtube’da içerik üretmekte olan diğer markaların zayıf ve güçlü yönleri belirlenerek markalar buna uygun stratejiler geliştirebilmektedir.

Güncelliği Korumak

Youtube içerik hazırlama süreçlerinde her ne kadar öncelik markayı tanıtmak veya para kazanmak olsa bile bu alanda en önemli unsurların başında güncellik bulunmaktadır. Youtube gibi bir sosyal medya alanında güncelliğini koruyabilen işletmeler ve kişiler hızla başarı gösterebilmektedir.

Bu sebeple Youtube’da içerik üretimi yapılırken o dönemin güncel konularından yararlanılabilmektedir. Güncel konulardan birini seçerek youtube kanalı bulunan kişilerin kanalın akışına göre youtube içerik fikri yaratarak hedef kitlenin ilgisini çekebilecek içerikler üretebilmeleri mümkündür.

Farklı İçerik Fikirlerine Hayır Dememek

Youtube içerik hazırlama süreçlerinde güncelliği koruyabilmek kadar youtube kanalında bulunan videoları çeşitlendirebilmekte oldukça önemli bir unsurdur. Bir youtube kanalında farklı türlerde ne kadar çok içerik türleri bulunur ise kanalın hedef kitlesi de bir o kadar hızlı bir biçimde gelişim gösterebilmektedir. Bu durum, kanalın hızlıca büyümesine yardımcı olabilmektedir.

Okumalısın ;
Trendyol Satıcı Paneli Kullanımı ile İlgili Bilinmesi Gerekenler

Bu sebeple youtube içerik hazırlama süreçlerinde markaların hedef kitlelerine en uygun içerik türlerine kanallarında yer vermeleri ve farklı içerik konularını takip etmeleri gerekmektedir. Bu şekilde youtube içerikleri daha kolay ilgi çekebilmekte ve kanalın büyümesine yardımcı olabilmektedir.

En Çok İzlenen Youtube Videolarına Odaklanmak

Youtube’da bazı hedef kitlelerin sürekli olarak izlemekte oldukları bazı videolar yer almaktadır. Bu nedenle hedef kitlelerin en fazla izlemekte oldukları içeriklerin tespit edilerek bu içeriklere uygun olan içeriklerin üretilmesine önem verilmesi youtube kanalının daha kolay ve daha hızlı bir biçimde büyümesine yardımcı olabilmektedir.

Potansiyelliği Korumak

Youtube içerik fikirleri incelenip, içerik stratejileri geliştirildikten sonra önem verilmesi gerekli olan önemli bir başka unsur da profesyonellik olarak bilinmektedir. Genel olarak Youtube’dan içerik izlemek isteyen kişilerin bir youtube kanalına abone olarak abone oldukları kanalın videolarını sürekli takip edebilmeleri için karşılarında oldukça profesyonel bir duruşla karşılaşabilmeyi istemektedir.

Bir Cevap Yaz

Senin Ticaretin Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *