«
 1. Anasayfa
 2. E-Ticaret
 3. Yurt Dışı Pazar Araştırması Nasıl Yapılmaktadır?

Yurt Dışı Pazar Araştırması Nasıl Yapılmaktadır?

Yurt-Dışı-Pazar-Araştırması-Nasıl-Yapılmaktadır

Yurt Dışı Pazar Araştırması Nasıl Yapılmaktadır?

Ticari faaliyet yürütmeyi isteyen işletmelerin ve kişilerin hedeflerinde belirli kişi grupları yer almaktadır. Bu gruplara hedef kitle adı verilmektedir. Bu hedef kitlelere ulaşabilmeyi istemekte olan pek çok firma bulunmaktadır. Çünkü firmaların amacı gelirlerini artırabilmektir. Markalar genel olarak Türkiye sınırları içerisinde faaliyetlerini yürütebilecekleri gibi değişik ülkelerde de faaliyetlerini yürütebilmeyi istemektedir.

Faaliyetlerini yurt dışında yürütebilmeyi isteyen ve bu faaliyetlerde başarılı olabilmeyi arzu eden işletmeler ve kişiler işe başlamadan evvel ilk olarak Pazar araştırması yapmalıdır. Çünkü yurt dışı pazar araştırmaları hem markaların ilgili ülkeyle alakalı bilgi sahibi olunmasını hem de rakiplerin ve hedef kitlelerin yakından tanınabilmesine olanak sağlamaktadır.

Pazar Araştırması Ne Demektir?

Pazar araştırması, ticari faaliyetlerini yürütmek isteyen işletmelerin ve kişilerin faaliyetlerini yürütmeyi istemiş oldukları topluluğu, ülkeyi, rakipleri ve hedef kitlelerini tanıyabilmek için yapılan araştırmalara verilen addır.

Markalar genel olarak pazar araştırmalarında kendiişlerini nasıl kurabileceklerine ve nasıl geliştirebileceklerine yönelik niteliksel ve niceliksel verilere ulaşabilmeyi amaçlamaktadır. Böylelikle iş yürütme ve kurulum süreçleri markalar tarafından oldukça profesyonel bir biçimde yürütülebilmektedir.

Yurtdışı Pazar Araştırması Yapmanın Avantajları Nelerdir?

Var olan işlerini geliştirebilmek ya da yeni bir iş kurmak isteyen işletmelerin ve kişilerin mutlaka yapmaları gerekli olan çalışmalar arasında ilk sıralarda pazar araştırması yapılması yer almaktadır. Pazar araştırması, pek çok markanın çeşitli avantajlardan yararlanabilmesine yardımcı olmaktadır. Pazar araştırmasının başlıca avantajları şunlardır;

 • Pazar araştırması yapmak, markaların yurt dışında karar verebilmelerin oldukça kolaylaştırabilmektedir.
 • Pazar araştırmaları ile işletmelerin ve kişilerin hata yapma olasılıkları daha düşüktür.
 • Yapılan pazar araştırmaları sayesinde belirsiz konular hakkında bilgi sahibi olunabilmektedir.
 • Markalar yapmış oldukları pazar araştırmaları ile farklı tekniklerle doğru sonuçlara ulaşılabilmektedir.
 • Pazar araştırmaları iş geliştirme konuları hakkında markaların doğru kararlar alabilmelerine yardımcı olabilmektedir.
 • Yurt dışı pazar aştırmaları ile ticari faaliyet yürütülmek istenmekte olan ülkeler daha yakından tanınabilmektedir.
 • Yurt dışı pazar araştırması yapabilen markalar hedef kitlelerini daha iyi tanıyabilmektedir.
 • İşletmeler yurt dışı Pazar araştırmaları ile rakiplerini kolaylıkla tanıyabilme imkânına sahip olabilmektedir.
Okumalısın ;
E-ihracata Başlamak İsteyenlere Tavsiyeler

Bunun gibi birçok avantaj sağlamakta olan yurt dışı pazar araştırması, her markanın mutlaka önem vermesi gerekli olan süreçler arasında bulunmaktadır. Bu nedenle yurt dışı pazarlara açılmayı hedefleyen işletmelerin mutlaka yurt dışı Pazar araştırması yapabilmeye özen göstermelri gerekmektedir.

Yurt Dışı Pazar Araştırması Yapmanın Dezavantajları Nelerdir?

Yurt dışı pazar araştırması yapmak, iş geliştirme ve kurma süreçlerinde oldukça önemli olmanın yanı sıra pek çok avantajlarda sağlamaktadır. Ancak bazı durumlarda yurt dışı Pazar araştırması yapmanın bazı dezavantajlarının bulunduğu da bilinmektedir. Bu dezavantajlardan bazıları şunlardır;

 • Yurt dışı pazarlarına açılmak istemekte olan işletmelerin ve kişilerin tercih edebilecek olduğu pek çok ülke yer almaktadır.
 • İşletmelerin ve kişilerin her ülke için farklı Pazar araştırmaları yapmaları gerekmektedir.
 • Pazar araştırma süreçlerinde incelenmesi gerekli olan pek çok konu yer almaktadır.
 • Girilmek istenen ülke pazarlarının tanınabilmesi için o dilde araştırmalar yapılabilmesi gerekmektedir. Bu durum da yabancı dil bilme zorunluluğunu gerektirmektedir.
 • Yurt dışı pazar araştırması yapılırken gerekli dil yeterliliği bulunmuyorsa bu dili bilmekte olan kişilerle çalışılması gerekmektedir.
 • Yurt dışı pazar araştırması yapmayı isteyen kişilerin belirli bir miktar sermaye harcamaları gerekmektedir.
 • Sermayenin bulunmasının yanında bazen ilgili ülkeye gidip gelinmesi gerekebilmektedir.
Okumalısın ;
Cdiscount’ta Satış Nasıl Yapılmaktadır?

Pazar araştırması yapmanın dezavantajlı olabileceği bazı durumlardır. Ancak bilinmesi gerekir ki yurt dışı pazara girmek isteyen kişilerin yurt dışı pazar araştırması yapmaları gerekmektedir.

Yurt dışı pazar araştırması yapabilmek için öncelikle işletmelerin ve kişilerin ilk yapmaları gereken hedef ülke seçimidir. Çünkü hedef ülkelere göre yapılacak yurt dışı pazar araştırmalarının nitelikleri de değişiklik gösterebilmektedir. Hedef ülke seçimi yapmayı tercih eden işletmelerin ve kişilerin ülkeler hakkında detaylı bilgi sahibi olmaları gerekmektedir.

Bir Cevap Yaz

Senin Ticaretin Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *