«
 1. Anasayfa
 2. E-Ticaret
 3. Yurt Dışında Şirket Kurabilme Rehberi

Yurt Dışında Şirket Kurabilme Rehberi

Yurt-Dışında-Şirket-Kurma

Yurt Dışında Şirket Kurabilme Rehberi

Günümüz koşullarında bir startup projesi bulunan veya yeni iş kurmayı istemekte olan herkesin ilk önce şirket kurmaları gerekir. İşletmeler ve kişiler şirket kurmak istediklerinde çoğunlukla Türkiye’yi tercih ediyor olsa da uluslar arası bir firma olmayı isteyen ve hedefleri olan herkesin yurt dışında şirket kurmayı istemektedir.

Yurt dışında şirket kurmayı istemekte olan kişiler genel olarak iş yapmak istedikleri ülkeye, faaliyet göstermek istedikleri sektöre karar vermeyi tercih etmektedir. Mesela teknoloji alanı ile ilgili faaliyet göstermeyi isteyen işletmeler ve kişiler İrlanda, Slovenya ve Estonya gibi ülkelerde şirket kurmak isterlerken yurt dışında satış yapmayı isteyen kişiler ise Japonya, İngiltere ve Amerika gibi ülkelerde şirketlerini kumayı istemektedir.

Avrupa’da Şirket Kurma

Avrupa’nın, ülke bakımından oldukça geniş bir kıta olduğu bilinmektedir. Avrupa’da tam 64 ülke yer almaktadır. Avrupa’da bulunan bu ülkelerin 50’si bağımsız ülkeler 8’i bağımlı ülkeler ve 6’sı da tanınmamış devletlerdir.

Avrupa sağladığı imkânlar ve jeopolitik konumu açısından yurt dışında şirket kurmayı istenmekte olan işletmelerin ve kişilerin en fazla tercik etmekte olduğu bölgeler arasında yer almaktadır. Bu kıtada kişiler ve şirketler hem döviz geliri elde edebilmekte hem de Avrupa birliği ülkelerinde faaliyet gösterebilmektedir. Yunanistan, Romanya, Slovakya, Slovenya,  Portekiz, Polonya, Macaristan, Malta, Litvanya, Lüksemburg, Letonya, Kıbrıs, İtalya, İspanya, İrlanda,   İsveç, Hırvatistan, Hollanda, Fransa, Estonya, Finlandiya, Danimarka, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Bulgaristan, Avusturya ve Almanya Avrupa’da şirket kurmayı istemekte olan işletmelerin ve kişilerin tercih edebilecek olduğu Avrupa birliği ülkeleridir. Ayrıca Sırbistan, Finlandiya, Belarus ve Norveç gibi pek çok gelişmiş olarak bilinen ülkelerde Avrupa’da bulunmaktadır.

Okumalısın ;
Satışları Artırabilecek Mobil Pazarlama Yöntemleri

Bu ülkelerde faaliyetlerini gösterebilmeyi istemekte olan kişilerin Avrupa’da şirket kurmaları gerekmektedir.

Avrupa’da En Kolay Şekilde Hangi Ülkede Şirket Kurulabilmektedir?

Avrupa’da şirket kurmayı isteyen işletmeler ve kişiler şirket kurabilme süreçlerini en kolay şekilde yönetebilmeyi istemektedir. Bu sebeple kişiler Avrupa’da en kolay şekilde hangi ülkede şirket kurulabileceğini merak ederek araştırmalar yapmaktadır.

Şirket kurulma süreçleri göz önünde bulundurulmakta olduğunda, Avrupa’da şirket kurmayı istemekte olan kişilerin en fazla Macaristan’a yöneldikleri görülmektedir. Bunun nedeni de Macaristan’ın hem şirket kurabilme süreçleri açısından hem de sermaye açısından oldukça kolay bir şekilde şirket kuruluşu yapılabilmesine imkân tanıyor olmasındandır.

Yurt Dışında Şirket Kurmanın Ne Gibi Avantajları Vardır?

Yurt dışında şirket kurmayı istemekte olan işletmelerin ve kişilerin en fazla etkilenmekte oldukları unsur, şirket kuracak oldukları ülkelerde avantajlı olabilecekleri durumlardır. Yurt dışında şirket kurulması işletmelerin ve kişilerin pek çok avantajlardan yaralanabilmesini sağlamaktadır.

Yurt dışında şirket kurulmasının sağlamış olduğu bazı avantajlar şunlardır:

 • Yurt dışında şirket kurularak işletmeyi uluslararası bir marka haline getirebilmek mümkün olmaktadır.
 • Şirket kurulmuş olan ülkenin anlaşmalı bulunduğu ülkelerde de işler geliştirilebilmektedir.
 • Yurt dışında şirket kurmuş olan işletmeler ve kişiler döviz geliri elde edebilmektedir.
 • Avrupa’da şirket kurulabildiğinde Avrupa birliği ülkelerinde de yaşanabilinmektedir.
 • Avrupa’da şirketlerini kurmuş olan kişiler kalıcı ve geçici oturum izni alabilmeye hak kazanmaktadır.
 • Yurt dışında şirket kurabilen kişiler belirli olan bazı vergileri ödemekten kaçınabilmektedir.
 • Yurt dışında şirket kurarak devletlerin teşviklerinden ve hibelerinden yararlanılabilinmesi mümkün olmaktadır.
 • İşletmelerin satmış oldukları hizmetlerini ve ürünlerini yurt dışında yaşamakta olan kişilere ulaştırabilmeleri mümkün olmaktadır.
 • Tüzel veya gerçek bir kişi olarak yurt dışında faaliyetler gösterebilmek mümkün olabilmektedir.
 • Uygun fiyatlarla lojistik ve depolama süreçleri yönetilebilmektedir.
 • Ekonomik açıdan büyümekte olan ülkelerde şirket kurularak işlerin kolayca gerçekleştirilebilmesi mümkün olmaktadır.
Okumalısın ;
Mağazanızın Gelir-Gider Tablosunu Oluşturmanın Önemi

Avrupa’da ya da yurt dışında şirket kurmak istemekte olan işletme veya kişilerin yararlanabilecek oldukları bazı avantajlar bunlardır ancak bu avantajlar ülkeden ülkeye bazı değişiklikler gösterebilmektedir. Avrupa’da veya yurt dışında şirket kurarak avantajlı bir şekilde ticaret yapmayı isteyen kişilerin bu ülkelere yönelerek şirket kurmaları mümkündür.

Bir Cevap Yaz

Senin Ticaretin Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *